Yara Bandı Nasıl İcat Edildi?

0
1810
görüntülenme
Yara Bandı Nasıl İcat Edildi?
Yara Bandı Nasıl İcat Edildi?

Bir eczacılık şirketine ortak olan Johnson 1880’lerde kardeşleriyle Johnson & Johnson şirketini kurdu. 1920’li yıllarda Johnson & Johnson, türünün ilk örneği olan, steril ve mikroplara karşı paketlenmiş şekildeki büyük, pamuklu gazlı bezlerin üretimini yapan, iyi yapılandırılmış bir kuruluştu.

Earle Dickson adlı bir çalışan, genç ve oldukça sakar bir kadınla yeni evliydi. Onun ufak tefek kesik ve yanıkları, firmanın cerrahi bezlerine göre çok küçük kalıyordu. Bu yüzden Earle, bir ilham anında, küçük kare şeklinde bir gazlı bezi keser ve onu yapışkan bir bantla eşinin parmağına sardı. Earle, sakar karısı için bu bantlardan çok sayıda yapmak zorunda kaldı ve onların küçük ölçekli üretimi için bir metot düşündü. Yapışkan kısımların birbirine yapışmasını önlemek için içlerini krolin kumaşla kapladı. Daha sonra Johnson & Johnson, Earle’ün buluşunu üretmeye başladı.

Harika bir pazarlama hamlesiyle, Amerika çapında tüm Erkek İzci Gruplarına sınırsız sayıda yara bandını bedava dağıtırlar. Bu bantların bir ev gereci olması fazla vakit almadı ve o günden bu yana Johnson & Johnson şirketinin 100 milyardan fazla yara bandı üretti.

  Kuşlar Neden Göç Eder?
Paylaş

Bir Cevap Yazın