Kuru Hurmanın 5 Önemli Faydası

0
125
görüntülenme
Kuru Hurmanın 5 Önemli Faydası
Kuru Hurmanın 5 Önemli Faydası

Besleyici özellikleri ile dikkat çeken kuru hurma tatlı bir atıştırmalık olarak tercih edilir. Ramazan aylarının da simgesi olan kuru hurmayı tüketmeniz için birçok faydalı sebep vardır. 

  • Diyetinizi Destekler

Hurma lif oranı yüksek bir gıdadır. Kuru hurmalar da aynı şekilde lif sağlar. Midede uzun süre kalarak sindirimin yavaşlamasına destek veren kuru hurma kendinizi daha uzun süre tok hissedebilmenizi sağlar. Böylelikle gereksiz besin tüketimi azalmış olur. İçeriğindeki yüksek oranda bulunan potasyum ve demir mineralleri metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Diyet listelerinde yer alabilecek kuru hurma sayesinde sağlıklı beslenme düzeninizi destekleyebilirsiniz.

  • Cilt Yaralarının İyileşmesine Yardımcı Olur

Antioksidan içeren ve hücrelerin yenilenmesine destek veren kuru hurma dokusu yenilenmiş cilt elde edebilmenize yardımcı olur. B vitamini içeren kuru hurma bu özelliği sayesinde cilt üzerinde meydana gelebilecek tahriş ve yaraların daha hızlı iyileşmesi için destekleyicidir. Cildin ihtiyacı olabilecek nemi sağlayabilen kuru hurma elastik bir yapıya sahip olduğundan dolayı kolay tüketilebilir özelliklere sahiptir.

  • Hafızanın Güçlenmesi için Destekleyicidir

A ve B vitaminlerinden zengin olan kuru hurma yüksek miktarda magnezyum içerir. Bu sayede hafızanın güçlenmesi için destekleyicidir. Özellikle yaşlılık ve çocukluk döneminde düzenli olarak hurma tüketilmesi hafızanın güçlenmesine fayda sağlayabilir. Kuru hurmadaki A vitamininin bir türü olan betakarotenin düzenli olarak tüketilmesi hafıza kayıplarının önüne geçilmesi için destekleyicidir.

  • Kolesterol Dengesinin Kurulmasına Yardımcıdır

Tansiyonu dengeleyen ve kalp ritminin düzenlenmesine destek veren kuru hurma yaşamsal mineraller arasındaki potasyumdan zengindir. Kolesterol içermemesi ile kalp dostu besinler arasında kabul gören kuru hurma antioksidan özelliklerini en iyi şekilde sergiler. Kalbi zararlı olabilecek bakterilerden ve mikroplardan koruyabilecek özelliklere sahip kuru hurma damar tıkanıklığı riskinin düşmesine destek verir.

  • Mikroplar ve Bakteriler ile Savaşır

İçerisindeki A ve C vitaminleri sayesinde vücudun zararlı bakterilerden ve mikroplardan temizlenmesine yardımcı olan kuru hurma bol bol tüketilebilir. Yüksek besin değerlerinin yanı sıra bağışıklık sisteminin düzene girmesine yardımcı olan kuru hurma antioksidan etkisini artırabilir. Leblebi gibi kuruyemişlerle beraber tüketebileceğiniz kuru hurmalar vücutta meydana gelebilecek enfeksiyonların riskinin azalmasına yardımcıdır. Sizler de kuru hurma ve leblebi fiyatları ile ilgili bilgi almak ister ya da bu sağlıklı gıdalara erişmek isterseniz Çerez Pazarı’nı tercih edebilirsiniz. Böylelikle sofralarınızdan eksik olmayacak yararlı kuruyemişlere ve gıdalara en güvenilir şekilde sahip olabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın