Coğrafya İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

0
751
görüntülenme
Coğrafya İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış
Coğrafya İle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

1Afrika Bir Ülkedir

Afrika bir ülke değil, 54 ülkeden oluşan bir kıtadır. Afrika’nın nüfusu yaklaşık 1,2 milyardır ve tüm kıtada neredeyse 2.000 dil konuşulmaktadır.

2Cenevre İsviçre’nin Başkentidir

Cenevre dünyanın finans merkezlerinden biri olduğu için, birçok insan onun İsviçre’nin başkenti olduğuna inanmaktadır. Diğerleri ise İsviçre’nin en büyük şehri Zürih’in ülkenin başkenti olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte, İsviçre’nin teknik olarak bir başkenti yoktur ancak başkent olarak hareket eden bir federal şehir vardır ve o da Bern şehridir.

3Nil Nehri Dünyanın En Uzun Nehridir

Günümüzde bile hangi nehrin en uzun olduğu konusu çok fazla tartışma yaratmaktadır ancak son yıllarda Amazon Nehri, dünyanın en uzun nehri unvanını elinde tutmaktadır.

4İzlanda Buzla Kaplıdır

İsmine rağmen İzlanda buzla kaplı değildir. Körfez akıntısı nedeniyle İzlanda nispeten ılıman bir iklime sahiptir. Ülke, körfez akıntısı (sıcak) ve Arktik havanın (soğuk) karışımı ile hava koşullarında değişiklikler yaşar; Bir günde dört mevsimi de yaşamak mümkündür. Bu yüzden İzlandalılar sık ​​sık “havayı beğenmezseniz 15 dakika bekleyin, farklı bir şey ile karşılaşırsınız” derler.

5Mississippi Nehri ABD’deki En Uzun Nehirdir

Popüler inanışın aksine, Mississippi Nehri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en uzun nehir değildir. Mississippi Nehri 2.202 mil uzunluğunda, Missouri Nehri ise 2.341 mildir ve bu nedenle ABD’deki en uzun nehir unvanını almaktadır.

6Matterhorn Dağı Avrupa’nın En Yüksek Dağıdır

Alpler, Avrupa’nın en yüksek dağlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. İsviçre Alpler’indeki Matterhorn, Alpler’in en ünlü dağıdır ve 4.478 metre boyundadır. Ancak, Avrupa’nın en yüksek dağı değildir. Kafkas Dağlarında bulunan Elbrus, 5.642 metre yüksekliğindedir ve Avrupa’nın en yüksek dağıdır.

7Sidney Avustralya’nın Başkentidir

Avustralya’nın başkenti Sidney veya Melbourne değildir. Avustralya’nın başkenti aslında Canberra şehridir. Canberra Avustralya’nın 8. büyük şehridir.

  Uzay Madenciliği Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

8Çöller Sıcaktır

“Çöl” denilince genellikle aklımızda kum tepeleri ve sıcaklık görüntülerini canlanır. Ancak çöl, seyrek ve geniş aralıklı bitki örtüsünü destekleyen veya hiç bitki örtüsü bulunmayan az yağış alan, kurak bir bölge olarak tanımlanmaktadır. Bu tanıma göre Antarktika aynı zamanda bir çöl, daha spesifik olmak gerekirse soğuk bir çöldür.

9İngiltere ve Birleşik Krallık Aynı Şeydir

İngiltere ve Birleşik Krallık aynı şey değildir. İngiltere, Birleşik Krallığın parçası olan bir ülkedir. Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşur.

10Cape Town Güney Afrika’nın Başkentidir

Bu kısmen doğrudur. Güney Afrika’nın aslında üç başkenti vardır ve dünyanın birden fazla başkenti olan birkaç ülkesinden biridir. Cape Town yasama başkentidir, Pretoria idari merkezdir ve Bloemfontein yargı başkentidir.
Paylaş

Bir Cevap Yazın