Kurumsal SEO Danışmanlığında Merak Edilenler

0
159
görüntülenme

İnternet kullanıcılarının hizmet ve ürün arayışlarında arama motoru botlarını tercih etme oranının sürekli bir artış göstermeye devam etmesi, dijital pazarlama kanallarından biri olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarının öneminin büyük ölçüde artmasına zemin hazırlamıştır.

İnternet sitesinin arama motorlarındaki organik görünürlüğünün artarak hedeflediği potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlayan SEO’da markasını büyütmek ve pazardaki payını genişletmek isteyen kurumsal markaların tercih ettiği hizmet, kurumsal SEO danışmanlığı olarak tanımlanır.

SEO’nun Marka Bilinirliğine Etkisi

Arama motoru optimizasyonu, internet sitesinin yalnızca organik trafiğinin artması sonucunda dönüşüm oranlarının da belirgin artış göstermesine değil, marka bilinirliğinin artmasına da büyük katkı sağlar.

Bu durumu en net açıklayacak örnek; hizmetlerini potansiyel müşterilerine ulaştırmak adına SEO yapan bir firmanın, hizmet sayfalarının yanında kullanıcıların merak ettiği ve arama eğilimi gösterdiği bilgi yani blog odaklı sorgulardan da trafik almasıdır.

Arama motorundaki görünüm artışı böylelikle yalnızca trafiğe değil marka bilinirliğine de dönüşecek ve bu durumun doğal bir neticesi olarak da dönüşüm oranları çoğu zaman artış gösterecektir.

Kurumsal SEO Hizmetinde Başarı Garantisi Var Mıdır?

Kurumsal SEO danışmanlığı kapsamında başarı garantisi vermek mümkün değildir çünkü internet sitesi üzerinde alınan aksiyonların değerlendiricisi Google’dır ve her ne kadar gelişmiş algoritmalara sahip olsa da, Google’ın bir internet sitesinin performansı dikkate alması ve değerlendirerek sıralama sonuçlarına yansıtması zaman alan bir süreçtir.

SEO çalışmalarında başarı kriteri doğrudan kelime bazlı sıralamalar değil bütüncül organik büyümedir ve doğru SEO stratejisi eksiksiz bir şekilde uygulandığı takdirde çoğu zaman 3-4 aylık periyotta mutlak organik büyüme ortaya çıkacaktır.

Kurumsal SEO Danışmanlığında Yol Haritası

SEO çalışmalarının başarıya ulaşabilmesinin arkasında yatan temel nokta; internet sitesinin ve sektörün beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan bir aksiyon planının varlığıdır. Bu aksiyon planı oluşturulurken, ilk adım olarak internet sitesinin mevcut durumunun teknik SEO ve UX açılarından incelenmesi gelir. Takip eden süreçte ise markanın, sektörün ve hitap edilen potansiyel trafiğin beklentileri ve talepleri tahminlenerek internet sitesinin her anlamda optimum yapıya kavuşmasına yönelik süreç organize edilir.

SEO danışmanlığında yol haritası oluşturulurken göz ardı edilmemesi gereken bir bölüm de, bu yol haritasında yer alan aksiyonların uygulama periyotları ve takvimlendirilmesidir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; 404 hata kodları, arama motoru botlarının web sayfalarını anlamlandırma sürecini hayli zorlaştırır ve crawl budget optimizasyonunu da engeller. Bu bağlamda, internet sitesinin mevcut durumu incelenirken eğer 404 yanıt kodu döndüren sayfalar varsa bunların tespit edilerek 200 yanıt kodu haline getirilmesi gerekir ve bu aksiyon, öncelik listesinde başlarda yer almalıdır.

Yol haritası oluşturulduktan sonra ise eksiksiz bir şekilde uygulanmalı ve ihtiyaç olduğu takdirde revize edilerek mevcut yapıdan optimum verim alınması hedeflenmelidir.

Kurumsal SEO Danışmanlığında Sonuçlar Ne Zaman Görülür?

SEO’da internet sitesinde yapılan optimizasyonları değerlendiren Google’dır ve sürekli gelişen ve güncellenen algoritmasına rağmen Google’ın bu değerlendirmede zaman zaman hatalar yaptığını görürüz.

Buna bağlı olarak da kurumsal SEO danışmanlığında sonuçların kesin bir ifadeyle sıralama sonuçlarındaki yansımasını açıklamak mümkün değildir. Belirleyici olan; doğru aksiyonlar doğru zamanda alındığı takdirde kısa ya da orta vadede mutlaka bu optimizasyon çalışmalarının sıralama sonuçlarına yansıyacağıdır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın