Dikenler Tacı Çiçeği Bakımı 

0
685
görüntülenme
Dikenler Tacı Çiçeği Bakımı 
Dikenler Tacı Çiçeği Bakımı 

 Bu içeriğimizde sizlere evde ve dış mekanda yetiştirmeye uygun, gösterişli bir bitki tanıtmak istiyoruz. 

Bitkimizin adı ‘’Dikenler Tacı Çiçeği’’. Ülkemizde bitkilere verilen çiçek isimleri gerçekten harika verilmiş. Bu bitkide onlardan biri. Dikenler Tacı çiçeği de dikenli bir gövde ve dallarında oluşan harika çiçeklerden oluşuyor. 

Sizlere Dikenler Tacı bakımı ile ilgili önemli gördüğümüz bakım detaylarını anlatmak istiyoruz. 

Dikenler Tacı çiçeği, dikenli bir bitkidir. Gövdesinde bulunan bu dikenler gövdesinde su tutmak ve güneşe ulaşabilmek için uzama amaçlıdır.  

Işık 

Dikenler Tacı, eğer çiçeklenmiyor ve sürekli uzamaya çalışıyorsa, güneş ışığından yeteri kadar yararlanamıyor demektir. Eğer sağlıklı bir dikenler tacı bitkinizin olmasını istiyorsanız onu bol güneş alan bir ortamda konumlandırmalısınız. Güney cepheler Dikenler Tacı çiçeği için harika alanlardır.  Günde en az 4-6 saat güneş ışığı alabilirse bol bol çiçek açacaktır. Öğle güneşini direk almamasına özen göstermelisiniz. Yaprakları ve çiçekleri zarar görebilir. Güneş ışığı yetersiz olursa çiçeklenme ya az olur yada hiç olmaz.  

Dikenler tacı, oldukça dayanıklı bir çiçektir. Kışın -5°C derecelere kadar kadar dayanabilir. 

Sulama  

Dikenler Tacının gövdesi çok özel yapıdadır. Havadan nem alarak su ihtiyacının bir kısmını karşılayabilir.  

Bu nedenle fazla sulamadan kaçınmalısınız. Toprağı kurudukça sulamasını yapabilirsiniz. Yaz sıcaklarında sulamasını biraz daha arttırabilirsiniz. Kışın ise dinlenme sürecine gireceği için sulama azaltılmalıdır. 

Çoğaltması 

Dikenler tacı çiçeğinizi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz. Bahar ayları çoğaltmak için oldukça uygundur. 

Herhangi bir dalını kesip, nemlendirdiğiniz toprağa direk batırıp, güneşli bir yerde konumlandırın ve birkaç gün sonrada sulamasını yapın. Kolayca köklendiğini ve gelişimini sürdürdüğünü görecekseniz.  

Sulamasına dikkat eder, güneşli bir alanda bakmaya devam ederseniz hızlıca gelişecektir. 

Dikenler Tacı Zararlıları/Hastalıkları 

Eğer Dikenler Tacı çiçeğinizde böceklenme oluyorsa sulamayı iyice azaltmalısınız. Bitkinin fazla sulanması kök çürümesine böceklenmeye neden olabilir. Bitkiniz çiçeklenmiyor ve sürekli uzuyor ise, bu da yeterli güneş ışığı almıyor demektir. Yaprak uçlarında kuruma var ise, güneş ışığı fazla aldığının ve nemin yetersiz olduğunun göstergesidir.  

Dikenler tacı çiçeğinin bakımı konusunda  önemli gördüğümüz püf noktaları paylaştık. Bitkilerle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz  https://cicekrehberim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.  

Paylaş

Bir Cevap Yazın