FED Nedir, Ne Zaman Kuruldu, Amacı ve Görevleri Nelerdir?

0
439
görüntülenme

Federal Rezerv Sistemi (FED), ABD’nin merkez bankasıdır. 1913 yılında kurulmuştur ve faiz oranlarını belirleyerek, ekonomik istikrarı sağlamaya çalışır. FED, para politikasını belirleyen dört ana bölümden oluşur: Başkan, 12 Federal Rezerv Bankası ve Federal Rezerv Sistemi’nin Kuruluş Kanunu’nda belirtilen diğer üyeler.

FED’in görevleri arasında ABD dolarının değerini koruma, enflasyonu düşürme ve ABD ekonomisinin istikrarını sağlama gibi önemli görevler bulunmaktadır. FED, ABD Merkez Bankası’nın en üst düzey yönetim organıdır ve ABD ekonomisi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

FED, faiz oranlarını belirleyerek, ekonomik istikrarı sağlamaya çalışır. Faiz oranları, bir ülkenin para politikasının en önemli araçlarından biridir ve FED tarafından belirlenir. FED, faiz oranlarını yükselterek, büyümeyi yavaşlatmaya ve enflasyonu düşürmeye çalışır. Aynı şekilde, faiz oranlarını düşürerek, büyümeyi desteklemeye ve enflasyonu artırmaya çalışır. Bu sayede, FED, ABD ekonomisinin istikrarını sağlamaya çalışır.

FED’in kuruluşundan bu yana, ABD ekonomisi üzerinde büyük bir etkisi olmuştur ve ülkenin enflasyon oranlarını düşürmeye yardımcı olmuştur. FED, ABD Merkez Bankası’nın en üst düzey yönetim organıdır ve ABD ekonomisi üzerinde büyük bir etkisi vardır.

  Dünyadaki Tüm Nükleer Bombaları Aynı Anda Patlatsaydık Ne Olurdu?
Paylaş

Bir Cevap Yazın