Kar Yağdığında Ortalık Neden Sessizleşir?

0
916
görüntülenme
Kar Yağdığında Ortalık Neden Sessizleşir?
Kar Yağdığında Ortalık Neden Sessizleşir?

Kar yeni yağdığında ve her yer bembeyaz olduğunda ortalık acayip sessizleşir. Ama neden sessizleşir? Arabaların daha yavaş hareket etmesi, insanların dışarı çıkmak yerine evde kalmayı tercih etmesi gibi bir çok neden sıralayabiliriz. Ama bu olayın ardında yatan bilimsel neden çok farklı.

Kar akustiği değiştiriyor

Ses dalgalarının yayılımı, ortamın yapısına bağlıdır. Karla, akustik arasında ilginç bir paralellik bulunur. Taze kar %90’a varan bir oranda havadan oluşur. Çünkü buz kristalleri alt alta, üst üstedirler. Aralarında çok boşluk vardır. Ses kar ile karşılaştığında, ses dalgalarının bir kısmı dört bir yana dağılır. Bir kısmı da karın içine girer ve tekrar dışarı çıkamaz. Bir başka deyişle kar ses enerjisini yutar.

Ve bu olguyu bilim adamları ellerine tabanca alıp ateşleyerek ölçümlemişler. Tabanca sesleri özel mikrofonlarla önce yazın sonra da kışın karda ölçümlenmiş. Arada belirgin bir fark var. Kar gürültünün büyük bir kısmını boğuyor. Kar örtüsünün daha çok tiz sesleri yuttuğu da tespit edilenler arasında. Yani anlayacağınız taze kar en iyi susturucudur 🙂

  Hayvanlar Karanlıkta Nasıl Görür?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın