“Yurtdışındayız” Gurbetçilerin Hayatını Kolaylaştırıyor

0
381
görüntülenme
“Yurtdışındayız” Gurbetçilerin Hayatını Kolaylaştırıyor
“Yurtdışındayız” Gurbetçilerin Hayatını Kolaylaştırıyor

Dışişleri bakanlığının açıkladığı resmi rakamlara göre 6.5 milyon Türk vatandaşı yaşamlarını yurtdışında devam ettiriyor. Bu 6.5 milyon kişinin de tam 5.5 milyonu Avrupa’da yaşıyor. Yani Avrupa’da küçük bir Balkan ülkesinden neredeyse daha büyük bir Türkiye daha var. Tabii ki bu Türklerin de yaşadıkları ülkeye dair, orada kalma süreçlerine dair akıllarına takılan birçok soru bulunuyor.

İşte bu yazıda tanıtmak istediğimiz yurtdisindayiz.com da tam bu amaçla kurulmuş. Gurbetçiler bazı basit konularda bile aradığı doğru bilgiye ulaşmak için internette uzun vakit geçirip yine de aradıklarını bulamayabiliyor. Hele ki bu konuda yer alan Türkçe kaynakları düşünecek olursak sayı daha da azalıyor. Peki gurbetçiler Türkiye’yle olan ilişkilerini düzenleyen birçok konuda nasıl bilgi alabilir?

Kendisi de yurtdışında yaşadığı dönemde bu dertlerden muzdarip bir kurucuya sahip olan Yurtdışındayız websitesi 2019 yılında yoluna gurbetçilerin aklına takılan sorulara cevap bulmak için girmiş. Bu sorular Türkiye’de yaşayan birçok kişinin aklına bile gelmeyecek farklı dertlerden oluşuyor. Örneğin Almanya’da yaşayan bir gurbetçi Netflix’e sahip olmasına rağmen Netflix’teki bazı Türk içeriklerine ulaşamıyor. Peki bunun bir çözümü var mı? Yine yurtdışında yaşayan yazarlardan oluşan Yurtdışındayız ekibi, kendilerinin de karşılaştığı zorluklardan yola çıkarak birçok rehber hazırlamış durumda.

Bu rehberler az önce verdiğimiz örnekteki gibi “pek de hayati olmayan” konuları içerebildiği gibi yurtdışı iş ilanları gibi Türklerin yurtdışında daha kolay başvurabileceği özel olarak Türkleri arayan iş ilanlarını da listeliyor.

Parasal Konular En Büyük Dert!

Gurbetçiler genellikle finansal konularda güvenilir bilgiye ulaşmakta daha da zorlanıyor. Bu noktada Türkiye’den gayrimenkul satın almak isteyen gurbetçi de Türkiye’deki hesabından yurtdışına para gönderme konusunda da en uygun yolu bulmak isteyen vatandaş da dertli. Bu tarz sorular konusunda da basit açıklamalar ve izlemeniz gereken adımlarla aradığınız cevaplara Yurtdışındayız sitesi üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Örneğin banka bulmak da gurbetçiler için farklı bir dert olabiliyor. Gurbetçilerin yaşadığı ülkede hangi bankayı tercih ettiği de Türkiye’ye para gönderirkenki komisyonlarından Türkiye tatilleri gibi farklı ülkelerde ATM’lerden para çekimlerindeki komisyonlara kadar birçok konuyu etkileyebiliyor. Mesela İngiltere gibi ülkelerde ilk taşındığınızda bir bankadan hesap açmak pek de kolay olmayabiliyor. Bu noktada gurbetçilerin nasıl bir yol izleyebileceği de gurbetçilerin bu sitede bulabileceği rehberler arasında. Tabii dertler parasal ve maddi konularla da bitmiyor.

Bunun haricinde de birçok konu ve gurbetçiler için hayat kolaylaştırıcı tavsiyeye de Yurtdışındayız sitesinde yer veriliyor. Yine örnek verecek olursak yurtdışına taşındığınızda size yol gösterebilecek telefon uygulamaları ve web sitelerini de rehberleri arasına eklemiş durumdalar. Sitede bu ve benzeri konularda 100’ü aşkın yazı gurbetçilere yardımcı olmak için yazılmış durumda ve bu yazıların sayısı da her geçen gün artıyor.

Yurtdışına Taşınmak İsteyen Vatandaşlar da Düşünülmüş

Şu ana kadar hep gurbetçilerden bahsetmiş olsak da araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de yurtdışına farklı sebeplerle taşınmak isteyen de önemli sayıda insan yaşıyor. Bu kişilerin vize ve pasaport aşamalarından tercih edebilecekleri mesleklere kadar birçok konuda içeriği de yine Yurtdışındayız sitesinde bulmak mümkün. Yine doğrudan cebinizi ilgilendiren bir örnek üzerinden gidecek olursak Almanya’ya para transferi yazısında da işinizi kolaylaştıracak yöntemler özetlenmiş

Globalleşen dünyada kalıcı bir şekilde yurtdışında yaşamayı düşünmese de üniversite, İngilizce dil eğitimi ya da yüksek lisans için de yurtdışını tercih etmek isteyen birçok kişi var. Eğitim amaçlı göçlerde hangi ülkelerin öne çıktığı, yurtdışında yüksek lisans için aranan şartlar gibi konular da Yurtdışındayız web sitesinin eğildiği ve açıklayıcı makaleler ürettiği konular arasında.

Gurbetçilere yönelik belli ülkelere odaklanan siteler bulunsa da bu şekilde kapsamlı, Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik Türkçe siteler bulmak kolay değil. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sayısı arttıkça benzeri sitelerin artacağı bir gerçek olsa da şimdilik Yurtdışındayız alanında liderliği elinde bulunduruyor diyebiliriz.

Siz de eğer başka ülkeye taşınmak konusunda kararsız kaldıysanız ya da bir süredir yurtdışında yaşıyor ve günlük hayatınızda farklı problemlerle karşılaşıyorsanız yurtdisindayiz.com internet sitesi üzerinden kafanızdaki sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın