1000 Yıl Sonra İnsanoğlu Nasıl Görünecek?

0
885
görüntülenme
1000 Yıl Sonra İnsanoğlu Nasıl Görünecek?
1000 Yıl Sonra İnsanoğlu Nasıl Görünecek?

İnsanoğlunun evrim süreci devam ediyor. Peki, 1000 yıl sonra evrim bizi nereye götürecek? İnsanoğlunun görünüşünde ne gibi değişiklikler olacak?

Bundan 1000 yıl sonra insanların daha uzun olacağına dair varsayımlar yapılıyor. Geçtiğimiz son 130 sene içinde insan ırkının boy oranlarında ciddi bir artış kaydedildi.

Gelişmekte olan teknoloji, insanoğluna duyma kapasitesini arttırmada veya görme bozukluklarını iyileştirmede makinelerle birleşme olanakları tanıdı. Günümüzde mobil cihazlara dahi entegre olabilen işitme aletleri sayesinde işitme kapasitesi artırılabiliyor. Oregon Üniversitesinde yürütülen çalışmalar görme engelli bireylerin görü yetisini kazanmalarını sağlamak için biyonik gözler geliştiriyor.

Değişmekte olan tek şey insanoğlunun fiziksel görüntüsü değil. Genlerimiz de hayatta kalmamızı garanti altına almak için mikroskobik seviyelerde evriliyor. Örneğin, Oxford tarafından yürütülen bir araştırma Güney Afrika’da HIV virüsü taşıyan bir grup çocuğun oldukça sağlıklı bir hayat sürdürmekte olduğunu gözler önüne seriyor. Dahası, CRISPR gibi gen düzenleme aygıtlarıyla genlerimizin ve DNA’mızın ileride kontrol edilebilir olacağı böylece kendimizi hastalıklara karşı bağışık hale getirebileceğimiz öngörülüyor. Yaşlanmanın etkilerinin geriye çevrilebileceği de beklenen gelişmeler arasında.

İnsanoğlunun evrimini farklı bir rotada ilerletmek için yapılabilecek çalışmalardan bir diğeri ise bir grup insanın Mars’a yollanması ile gerçekleşebilir. Mars, Dünya’ya kıyasla %66 daha az güneş ışığı alıyor. Bu da Mars’ta yaşayacak insanların daha iyi görebilmek adına daha büyük gözbebeklerine sahip olacağı anlamına geliyor. Aynı zamanda, Mars’taki yerçekimi kuvveti Dünya’dakinin %38’ine tekabül ettiğinden orada doğan insanların daha uzun olacağı düşünülüyor.

Peki insanoğlunun evrim sürecindeki en büyük değişikliğe sebep olabilecek “ölümsüzlük” konusunda ne gibi gelişmeler bizi bekliyor? Ölümsüzlüğe giden yol muhtemelen insanoğlunun belleğindekileri bir makineye yüklemesi ile olacak. Günümüzde Çin ve İtalya’daki bilim adamları bellek transferinin mümkün olup olmadığını araştıran deneyleri sürdürüyor.

  Ülkeler ve Acil Durum Telefon Numaraları

Önümüzdeki 1000 sene içinde ne olursa olsun mutabık kalınan tek bir ifade var: “İnsan ırkı sürekli evriliyor ve değişim kaçınılmaz.” Bilim adamları, ne kadar hızlı değişir ve Dünya’dan Uzay’a yayılabilirsek nesli tükenen canlılar olarak yok olma şansımızın azalacağını savunuyor.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın