Spam Kelimesinin Tarihçesi

0
817
görüntülenme
Spam Kelimesinin Tarihçesi
Spam Kelimesinin Tarihçesi

Acaba bugün emaillerinize baktınız mı? Büyük olasılıkla yine bir yığın istenmedik posta gelmiştir.  Satış kampanyaları, reklamlar… işte bu istenmedik postalara Spam adı veriliyor.

Spam Kelimesi Nereden Geliyor?

Spam bir zamanlar Amerika’da satılan bir konserve etin ticari markasıydı ve bu marka Spiced Ham kelimelerinden üretilmişti. Yani başka bir değişle Baharatlı Jambon anlamına geliyor. Konserve etin avantajı buz dolabına konmadan uzun bir süre dayanmasıdır.

Spam’in dünyaca tanınması 2. Dünya Savaşı’nda oldu. 1941’den itibaren her Amerikan askerinin günlük azığına bir kutu Spam ilave edildi. Hatta savaştan sonra bile bir süre Spam’dan başka et bulmak çok zor oldu.

Spam yaygın olarak ve bol miktarda bulunan şeylerle eş anlama geldi ve bir internet kavramı oldu çıktı. 1998 Ağustos’undan beri de New Oxford  İngilizce Sözlüğü’nde yer almaya başladı. Karşılığı aynen şöyle; “Elektronik reklam çöpü veya yığın posta”.

Spam mailler giderek büyüyen bir problem. Dışarıda bırakılmaları ve silinmeleri kadar onlardan korunmakta zamana ve paraya mal oluyor. Spam mailler yüzünden Dünya çapındaki yıllık zararın 25 milyar dolar civarı olduğu tahmin ediliyor. Bu arada www.spam.com adresinden ulaşacağınız site konserve et üreticisinin web sayfası ve bu sayfa kimseye asla spam mail göndermeyeceğini taahhüt ediyor. Bu adamlara güvenebilir miyiz bu da ayrı konu 🙂

  Yara Bandı Nasıl İcat Edildi?
Paylaş

Bir Cevap Yazın