Potasyum (K) Elementi Nedir, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

0
1954
görüntülenme

Potasyum vücut işlevlerinin çok önemli bir bölümünde yaşamsal öneme sahip bir elementtir. Bütün hücrelerde potasyum elementi bulunur. Potasyum; sinir sistemi, kalp ve kasların çalışması ve kandaki glikoz miktarının korunması için gereklidir. Sodyumla beraber vücut sıvısının elektrolit dengesini sağlar. Vücudumuz için gerekli olan potasyumun %90’ı yiyeceklerden temin edilir.

Vücutta potasyumun yetersiz olması durumunda kas tembelliği, yorgunluk hissi, tedirginlik, böbreklerde fonksiyon bozuklukları, ayaklarda ödem, eklem ve kemiklerde ağrılar, iştahsızlık, kalp yetmezliği gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Böbrek yetmezliğinde potasyum idrarla atılamadığından hiperkalemi oluşur. Hiperkalemi hayatı tehdit eden komplikasyonlardan biridir.

Potasyum elementi çok aktif bir metal olduğundan doğada bileşikleri hâlinde bulunur. Bu elementin doğadaki önemli bileşikleri potasyum nitrat (KNO3) ve potasyum hidroksittir (KOH). Potasyum yer kabuğunda en fazla bulunan elementlerdendir. Fakat doğal sulardaki potasyum miktarı çokazdır. Potasyum çevredeki bitkiler için alınması gereken temel (makro) elementlerdendir. Potasyum, bitkilerin gelişimi ve su dengesinin düzenlemesine yardımcı olur.

  Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması
Paylaş

Bir Cevap Yazın