Dünyanın En Büyük Akvaryumları

0
712
görüntülenme

1Chimelong Ocean Kingdom

Chimelong Ocean Kingdom, Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletindeki Zhuhai şehrinde yer almaktadır. Su hacmi neredeyse 49 milyon litre olup, onu dünyanın en büyük akvaryumu yapmaktadır. Her biri okyanusun farklı kısımlarını temsil eden yedi su temalı alan içerir. Krallığın ilgi çekici yerleri arasında en popüler olanı, tek başına dünyanın en büyük akvaryum tankı olan Balina köpek balığı tankıdır. Aslında, balina köpek balığı tankı tek başına 23 milyon litre su veya tüm akvaryumun su hacminin neredeyse yarısını içermektedir. İnsanlar balina köpek balıklarını dünyanın en büyük su altı kubbesinden veya uygun şekilde dünyanın en büyüğü olan akrilik bir pencereden görebilirler.

2Marine Life Park

Marine Life Park, 45.5 milyon litre su içermektedir ve bu da onu dünyanın en büyük ikinci akvaryumu yapmaktadır. Güneydoğu Asya şehir devleti Singapur’da bulunan akvaryum, 800’den fazla türden deniz yaban hayatına sahiptir. 49 habitat ile on bölgeye sahiptir ve ana cazibesi, 50.000 hayvanı içeren Açık Okyanus tankıdır.

3L’Oceanogràfic

İspanya Valensiya’da bulunan Oceanogràfic, Akdeniz’den gelen 42 milyon litre su içeren Avrupa’nın en büyük akvaryumudur. Tesis, birkaç alan ve habitattan oluşmaktadır ve bir büyük kuş kafesi, bir timsah rezervi ve bir yunus akvaryumu içermektedir. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük su altı tüneline sahiptir.

4Georgia Akvaryumu

Georgia Akvaryumu, adından da anlaşılacağı gibi Atlanta şehrinde ABD’nin Georgia eyaletinde bulunmaktadır. Neredeyse 38 milyon litre su içerir ve ABD’deki en büyük akvaryumdur. Ziyaretçiler balina köpekbalıkları, manta vatozları ve diğer su türleri dahil olmak üzere çeşitli deniz türleriyle yüzme ve dalma fırsatına sahiptir.

5Oceanarium

Rusya’nın başkenti Moskova, Moskvarium olarak da bilinen Oceanarium’a ev sahipliği yapmaktadır. Tesis 25 milyon litre su içermektedir ve altı binin üzerinde sergiye sahiptir. Ayrıca tesiste kendi akvaryumunuz için balık ve diğer malzemeleri satın alabilirsiniz.

  Dünyanın En Ünlü Plajları

6The Sea with Nemo & Friends

Orlando, Florida’da bulunan Walt Disney World’deki Epcot tema parkının bir parçası olan The Sea with Nemo & Friends 21.5 milyon litre su içermektedir. Akvaryumda, ziyaretçilerin “istiridyelere” bindikleri ve akvaryum sakinlerini görmek ve Nemo’yu aramak için su altına girdikleri bir tür gezinti vardır.

7Shedd Akvaryumu

Illinois, Chicago’da bulunan Shedd Akvaryumu, 1929’da inşa edilmiş dünyanın en eski akvaryumlarından biridir. 19 milyon litre su barındıran tesis, Abbot Oceanarium, Polar Play Zone ve Amazon gibi çeşitli sergilere sahiptir.

8uShaka Marine World

uShaka Marine World, Güney Afrika’nın Durban şehrinde yer almaktadır. Neredeyse  17.5 milyon litre su kapasitesine sahiptir ve ziyaretçilerin yunus ve fok performanslarını izleyebileceği Sea World gibi çeşitli ilgi çekici yerlere sahiptir .

9Atlantic Sea Park

Atlantic Sea Park, Norveç’te bulunur ve 15 milyon litre su içerir. Bu akvaryumu ziyaret eden çocuklar yengeç avlayabilir, dokunma havuzunda balıkları besleyebilir, beslenen fokları izleyebilir ve tüplü dalış şovlarını izleyebilir. Ziyaretçiler ayrıca Norveç fiyortlarındaki derin su balıkları hakkında bilgi edinebilir.

10Ambassador Lagoon

Ambassador Lagoon, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer almaktadır. Orta Doğu’daki en büyük açık hava akvaryumu olup, 11 milyon litre su içermektedir. Bu akvaryumu ziyaret edenler, tesisin yerleşik yunusları ile yüzme fırsatı bulabilirler.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın