Ekolojik Ayak İzi Nedir?

0
1007
görüntülenme
Ekolojik Ayak İzi Nedir?
Ekolojik Ayak İzi Nedir?

İnsanoğlu beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak ve konforlu yaşamak için doğal kaynaklara ihtiyaç duyar. İnsanların tüm beşerî ve ekonomik faaliyetlerinin doğal çevre üzerinde bir maliyeti vardır. Bu maliyet, ekolojik ayak izi kavramıyla ölçülmektedir. Ekolojik ayak izi mal ve hizmetlerin üretilmesi için tüketilen su ve toprak gibi ekolojik kaynakların ölçüsüdür. Bununla birlikte atıkların bertaraf edilmesi için kullanılan kaynakları da kapsar.

Ekolojik ayak izi; birey, şehir, ülke veya tüm dünya için hesaplanabilir. Hesaplama, yenilenebilir kaynakların tüketilmesi ve ortaya çıkan atıkların bertarafı için kullanılan kaynağın ve alanın ölçülmesiyle yapılır.

Bir bölgedeki ekolojik ayak izi, o yerin ekolojik kapasitesini aşarsa ekolojik açık ortaya çıkar. Ekolojik açık, doğal kaynağın doğanın yenilenme hızına göre daha fazla tüketilmesidir. Bu durumun sonucunda doğal kaynaklar tükenir, çevre sorunları belirir ve insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmesi güçleşir.

Ekolojik ayak izinin hesaplanmasında kullanılan bileşenler şunlardır:

  • İnsanların gıda ve hayvan yemi üretmek için kullandıkları toplam tarım alanı
  • Hayvancılık faaliyetlerinde kullanılan toplam otlatma alanı
  • Tüketilen balık ve deniz mahsulleri için gereken tahmini balıkçılık sahası
  • Orman ürünleri sanayisi ve yakacak odun üretimi için gerekli olan orman alanı
  • Yerleşim alanları
  • Fosil yakıt kullanımıyla oluşan karbondioksitin tutulması için gerekli orman alanı

Doğal kaynakların kullanımı bu hızla devam ettiği takdirde dünyadaki kaynaklar yeterli gelmeyecektir. İnsanlık doğa ile uyumlu yaşamak zorunda olduğu yeni bir döneme girmiş bulunmaktadır.

  Suyun Tasarruflu Kullanılması İçin Birey Olarak Neler Yapabiliriz?
Paylaş

Bir Cevap Yazın