Soğuğa Karşı Dirençli Altuni Taflan

0
495
görüntülenme
Soğuğa Karşı Dirençli Altuni Taflan
Soğuğa Karşı Dirençli Altuni Taflan

Bahçe bitkilerinin her daim yeşil kalması bakıcını mutlu eder. İlgi ile bakıp emek verdiğiniz bitkilerin kuruması ya da sararması hoş olmayan gelişmelerdir. Bu noktada kolay bakım tekniklerine sahip ve soğuğa karşı dirençli olan altuni taflan tercihleriniz ile bahçelerinizin her daim yeşil kalmasını sağlayabilirsiniz.

Altuni Taflan Özellikleri Nelerdir?

Altuni taflan çiçeği olan bir bitkidir. Her ne kadar çalı olarak adlandırılıp sadece bir yeşillikten oluşacağı düşünülse de yaz mevsimlerinde çiçek açabilir. Altuni taflan bitkisinin genel özellikleri şöyledir:

  • Bu bitki sık yapraklı olduğu için yapraklarının parlaklığı ile öne çıkar. Altuni taflan yaprak boyu 3 ile 8 cm’ye kadar çıkabilir.
  • Yaprak formu mumsu ve eliptiktir. Bu yönüyle hayatta kalma gücü fazladır.
  • Verimli humus bakımından zengin toprakların yanı sıra kireçli topraklarda dahi varlığını sürdürebilen bir bitkidir.

Altuni Taflan Çiçek Açar Mı?

Taflan bitkisi genelde bir çalı olarak görülür ve çiçek açmadığı düşünülebilir. Fakat bu bitki yaz mevsimlerinde çiçek açma niteliğine sahiptir. Altuni taflan çiçeği yaz mevsiminde açan, 5 mm ebatlarında olan krem ya da beyazımsı tonlara hakimdir. Altuni taflan meyvesi ise kapsül meyve formunda gelişebilir. Meyve ya da çiçekleri son derece minik olduğu için dallar arasında kalarak görülmesi bazen zor olabilir.

Altuni Taflan Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Altuni taflan bitkisi bakımı en kolay olan bahçe bitkileri arasında yer alır. bahçenizde uzun süreli yeşillik görmek istiyorsanız www.enfidan.com ile bu bitkiye sahip olabilirsiniz. Hızlı sürede elinize ulaşan fidanı verimli bir toprak ile buluşturabilirsiniz. Sürekli olarak yeşil kalabilen bitkiler tohum ya da çelik ile çoğaltılabilir. Fidan; Eylül-Ekim ayları gibi çelik şeklinde hazırlanabilir. Doğru formülle kum içerisinde soğuk yastıklarla bekletilen fidan, ilkbaharda geliştirme yastıklarına alınır. Böylece gelişimi devam ettirilir. Sonbahardan ziyade Yaz aylarından Haziran’da da çelikleme yapılabilir. Bu işlem sonrasında sonbahar mevsimine kadar altuni taflan ile %100’e kadar bir kökleme gerçekleştirilebilir. Doğru bakım tekniklerini tercih etmeniz halinde altuni taflan bakımı oldukça kolay ve pratiktir.

Bir Cevap Yazın