Kyoto Protokolü Nedir, Ne Zaman İmzalanmıştır?

0
9806
görüntülenme
Kyo­to Pro­to­ko­lü Nedir, Ne Zaman İmzalanmıştır?
Kyo­to Pro­to­ko­lü Nedir, Ne Zaman İmzalanmıştır?

Kyoto Protokolü, 1997’de 169 ülkenin katılımıyla Japonya’nın Kyoto şehrinde imzalanmıştır. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne ek niteliğinde uluslararası bir anlaşmadır. Protokolün yürürlüğe girme yılı 2005’tir. Protokol imzalandıktan sonra yürürlüğe girebilmesi için sekiz yıl beklenmiştir. Bunun nedeni, protokole imza atan ülkelerin emisyonlarının yeryüzündeki toplam emisyonun %55’ine ulaşmasını sağlamaktı. Rusya Federasyonu’nun protokole imza atmasıyla 2005’te bu değere ulaşılmıştır. 2009 yılı itibariyle bu protokole imza atmış ülkelerin sayısı 184 olmuştur.

Kyoto Protokolü’nün asıl amacı, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda önlemler almaktır. Çünkü protokolün çıkış noktası, sera gazlarının küresel ısınmaya neden olduğu ve bu oranın yaşamı tehdit eder boyutlara ulaşmasıdır. Protokole imza atan ülkeler, karbondioksit ve sera etkisine neden olan diğer gazların salınımını azaltmayı, azaltamıyorlarsa salınım ticareti yoluyla haklarını artırmayı yükümlenmişlerdir. Salınım ticareti ise atmosfere aşırı derecede sera gazı salan ülkelerin, salması gerekenin altında sera gazı yayan ülkelerin kredilerini satın alma hakkını ifade etmektedir.

Protokolün hedefi, atmosferdeki sera gazlarının oranını 1990 yılındaki değerine çekmektir. Ancak Birleşmiş Milletler sanayileşmiş ülkelerin 2010 yılı için belirlenen hedeften fazlasıyla saptığını ve 1990 yılındaki oranın %10 üzerinde olacağını tahmin etmektedir.

Kyoto Protokolü, gelişmiş ülkeleri daha çok bağlamaktadır. Çünkü bu ülkelerin sanayileş­ meye bağlı olarak atmosfere saldıkları sera gazlarının oranı diğer ülkelere göre daha yüksektir. Bu yüzden sanayileşmiş ülkelerin çekincesi olsa da protokol karşısındaki en büyük engel 2001 yılında ABD’nin 2011’de de Kanada’nın geri çekilmesi olmuştur. Bununla birlikte dünyanın en çok nüfusuna sahip Çin ve Hindistan gibi ülkeler de imzalamıştır. Az geliş­ miş ve geri kalmış ülkelerin sera gazı salınımı az olduğu hâlde bu ülkelerin de birçoğu protokole imza atmıştır. Ancak bu ülkelerin sera gazı salı­ nımı zaten sınırlı olduğundan hedefi tutturma zorunluluğu yoktur. Bu ülkelerin salınım oranını bildirmek ve iklim değişikliğine karşı önlem alma zorunlulukları vardır.

  Türkiye'de Kamp Kurabileceğiniz 11 Yer
Paylaş

Bir Cevap Yazın