Ludwig van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Kariyeri Hakkında Bilgi

0
1257
görüntülenme
Ludwig van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Kariyeri Hakkında Bilgi
Ludwig van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Kariyeri Hakkında Bilgi

Ludwig van Beethoven 16 Aralık 1770’de Almanya’da doğmuştur. Alman besteci, batı sanat müziğinin Klasik çağdan Romantik döneme geçişi sırasında önemli bir figür haline gelmiştir. Onun bu başarısı bugün bile tüm zamanların en ünlü, en etkili ve en büyük bestecisi olmaya devam etmesiyle ortadadır.

İlk Dönemleri

Bonn’da doğup büyümüştür. Johann ve Maria Magdalena van Beethoven çiftinin ilk çocuğudur. Bethoven’ın müzik yetenekleri büyük babasına dayanmaktadır. Ayrıca, babası da seçmen korosunda şarkıcılık yapmıştır. Beethoven’ın ilk enstrümanları, babası tarafından öğretilen piyano ve keman olmuştur. Daha sonra Beethoven’ın aralarında aile arkadaşları olan Tobias Friedrich Pfeiffer ve akrabası olan Gilles van den Eeden gibi başka öğretmenleri de olmuştur. Beethoven beşinci sınıfına başladığında eğitiminde oldukça zorlanmıştır. Keza babası da ona zor zamanlar geçirtmiştir. On iki yaşına girdiğinde Beethoven, klavye çalmada da olağanüstü derecede yetenekli olmuştur.

Kariyeri

Beethoven ilk performansını, 29 Mart 1795’de Viyana’nın Burgtheater’ında ki bir konserde, piyano çalarak sergilemiştir. İlk performansından önce Beethoven Viyana’da iken birkaç farklı öğretmen ile prova yapmıştır. 1793 yılına gelindiğinde, Beethoven soyluların salonlarında da tanınmaya başlamıştır. Ayrıca besteleri de yayınlanmaya başlamıştır. Beethoven’ın yayınlarını arkadaşı Nikolaus Simrock yapmıştır. Beethoven, 1793’te Viyana’da itibarını bir piyano virtüözü olarak duyurmayı başarmıştır. Beethoven ilk mali başarısını üç yayından elde etmiştir: Üç Piyano Triosu, Opus Numarası ve Opus 1. Bu yayınlardan elde ettiği para onun bir yıl boyunca geçinmesi için yeterliydi olmuştur. Beethoven, Bach ve Brahms arasından en büyük müzisyen olarak kabul edilmektedir. Beethoven, kompozisyon becerisi ile tanındığını düşünmüştür. 32 piyano sonatı, 5 çello sonatı, 10 keman sonatını ve daha birçok kısa parçayı bestelemiştir. Ayrıca, besteleri zamanında en iyi olarak kabul edilmiştir.

Yaşadığı Zorluklar

Beethoven, sınıf farklılıkları gibi farklı sebeplerden dolayı hiç evlenmemiştir. Diğer büyük zorluğu sağlığı olmuştur. Yirmili yaşlarda kronik karın ağrısından etkilenmiştir. Ayrıca işitme sorunu da onu büyük ölçüde değiştirmiştir. Sonunda işitme duyusunu kaybetmiştir. Bu nedenle gösteri yapmayı bırakmıştır fakat beste yapmaya devam etmiştir. Beethoven, en iyi bestelerinden birini, işitme yeteneğini kaybettikten sonra bestelemiştir.

  Ali Kuşçu Kimdir, Eserleri Nelerdir?

Ölümü

Ludwig van Beethoven son zamanlarını yatalak bir şekilde sürdürmüştür ve 26 Mart 1827’de 56 yaşında vefat etmiştir. Otopsi, ölümüne karaciğer sirozunun neden olduğunu göstersede hala ölüm nedeni konusunda bir tartışma varlığını sürdürmektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın