2018 Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Gerçekleşecek?

0
799
görüntülenme
2018 Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Gerçekleşecek?
2018 Kanlı Ay Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Gerçekleşecek?

Çoğu insanın sabırsızlıkla beklediği 1 saat 43 dakika süresince devam edecek 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay Tutulması geldi çattı. Gözlem severlere unutulmaz bir görsel şölen sunacak Kanlı Ay Tutulması ne zaman saat kaçta olacak? Astronomi harikası olarak vasıflandırılan Kanlı Ay Tutulması Türkiye’den izlenebilecek mi?

KANLI AY TUTULMASI NE ZAMAN SAAT KAÇTA OLACAK?

İlki Ocak ayında, ikincisi ise Temmuz ayında görülecek olan Kanlı Ay Tutulması; Avustralya,  Avrupa, Antarktika, Afrika, Asya, Cenup ABD’nın doğusu ve Rusya’dan gözlemlenebileceği açıklandı. Öte taraftan Kanlı Ay Tutulması, saat 20.13 itibariyle başlamış olacağı ve ertesi gün sabaha karşı 02.30 saatlerinde biteceği açıklandı. Bununla beraber vatanımızda de kısmi olarak izlenebilecek Kanlı Ay Tutulmasının maksimumunun gerçekleştiği 22.30 ve 01.13 saatleri içinde ay tamamen karacak.

KANLI AY TUTULMASI TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

27 Temmuz Cuma 2018 tarihinde meydana gelecek olan 21. yüzyılın en uzun tutulması olarak anlatılan Kanlı Ay tutulması, Türkiye’de saat 22.00’dan sonrasında izlenebilecek ve Türkiye’de Kanlı Ay Tutulması ortalama 2 saat süresince görülebilme imkanı elde edilebilecek.

KANLI AY TUTULMASI NEDEN VE NASIL GERÇEKLEŞİR?

Dünya’nın Güneş ve Ay’ın arasına gireceği tutulma esnasında yerkürenin gölgesi, 1 saat 43 dakikalık bir vakit dilimi süresince gezegenin tek uydusu olan Ay’ın görünen yüzünü topyekün kaplayacak. Bu sebepten dolayı Ay, tutulma hadisesi gerçekleştiği sırada tam olarak kaybolmadığı için “Kanlı Ay” şeklinde isimlendirilen koyu kızıl bir renge haiz olacak. Tüm bunların yanı sıra yalnız Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması esnasında meydana gelen Kanlı Ay Tutulması; Dünya’dan yansıyan Güneş ışınlarının Ay’ın üstüne düşmesinin akabinde Ay’ın kızıl bir görünüm elde etmiş olduğu bir sema vakası olarak açıklanmaktadır. Bununla birlikte, Güneşin kızıl – turuncu renkli ışınları için Dünya’nın atmosferinin son aşama saydam bir yapıda bulunması ve bu ışınların tutulma esnasında Ay’ın yüzeyine oldukça etkili bir halde yansımasına sebebiyet verdiği için Kanlı Ay Tutulması meydana gelmektedir.

  Uzay Çalışmalarında Kullanılan Araçlar

2018 KANLI AY TUTULMASI TARİHİ, GÜNÜ VE SAATLERİ NELERDİR?

*27 Temmuz saat 20.15 -> Kısmi Tutulma başlangıcı

*27 Temmuz saat 21.25 -> Parçalı Tutulma başlangıcı

*27 Temmuz saat 22.30 -> Tam Tutulma başlangıcı

*27 Temmuz saat 23.22 -> Azami Tutulma

*28 Temmuz saat 00.14 -> Tam Tutulma sonu

*28 Temmuz saat 01.19 -> Parçalı Tutulma sonu

*28 Temmuz saat 02.29 -> Kısmi Tutulma sonu

Paylaş

Bir Cevap Yazın