İnsanlar İçin Normal Vücut Sıcaklığı Nedir?

0
10150
görüntülenme
İnsanlar İçin Normal Vücut Sıcaklığı Nedir?
İnsanlar İçin Normal Vücut Sıcaklığı Nedir?

insan vücudunun normal sıcaklığı genellikle 36.5 ila 37.5°C aralığındadır. Bizi canlı tutan biyokimyasal reaksiyonlar, vücudumuzun sadece optimum sıcaklıklarında ortaya çıkar. Vücudumuzun sıcaklığı hem yüksek hem de alt tarafta belirli bir eşik sınırını aşarsa, bu tür reaksiyonlar için gerekli olan enzimler ve diğer proteinler de etkisiz hale getirilir. Böylece, vücudumuz belirli bir sıcaklık sınırın altında kalacak şekilde programlanmıştır.

Vücut Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Tıbbi termometre, insan vücudunun sıcaklığını ölçmek için kullanılan bir alettir. Termometre, ağız, rektum, kulak, mesane, kol altında ve alında temporal arterin vücudun çeşitli yerlerinden sıcaklık okunmasını sağlar. Bununla birlikte, vücudun bu farklı bölgelerinde ölçülen sıcaklıklar birbirinden biraz farklılık gösterir.

Oral sıcaklık genellikle rektumda ölçülen sıcaklıktan 0.4°C daha düşüktür. Oral sıcaklıklar ayrıca içme, sigara içme, ağız solunumu, yeme vb. Etkilenir.

Cilt temelli sıcaklıklar cildin çekirdek vücut sıcaklığını düzenlediği için daha değişken niteliktedir. Dolayısıyla koltuk altından, kulaklardan veya bu gibi diğer alanlardan alınan sıcaklık ölçümleri, vücudun çekirdek sıcaklığı ile iyi korelasyon göstermez. Giysi türü ve hava gibi dış faktörler de cilt sıcaklıklarını etkiler.

Vücut Isısına Etki Eden Faktörler

Normal insan vücut sıcaklığı, gün boyunca hafifçe değişir, ancak potansiyel olarak olumsuz klinik bulgulara sahip olacak kadar değişirse normal aralığın dışında olduğu kabul edilir.

Günlük Değişim

Vücut sıcaklığı, bireyler arasında yaşam tarzı, çevre ve fizyolojideki farklılıklardan dolayı farklılık göstermektedir. Bir insan için normal insan vücudu sıcaklığı gün boyunca değişir, aynı zamanda zaman sabit olarak alındığında bir günden diğerine değişir. Sağlıklı bir insan için, vücut sıcaklığı sabahın erken saatlerinde (en düşük saat 4:00 civarında), öğleden sonra ve akşam saatlerinde (en yüksek saat 4:00 ile akşam 6:00 arasında) yüksektir, çünkü aktivitelerin ikinci yarısında artış olmaktadır. Ancak, bu kişinin gün içinde aktif olduğunu ve gece boyunca uyur olduğunu varsayıyor). Sıcaklık farkı, günde en yüksek ve en düşük puan arasında yaklaşık 0,5°C’dir. Uykusuzluk veya uzun süre uyku da vücut ısısını etkiliyor.

  Adenozin Trifosfat (ATP) Nedir?

Cinsiyete Göre Değişim

İnsanlar için normal vücut ısısı da cinsiyete göre değişir. Dişilerde hormonal dalgalanmalara bağlı olarak adet döngüsünün farklı evreleri boyunca vücut sıcaklığı değişir ve ovulasyondan sonra keskin bir şekilde yükselir ve doğurganlık bilincine yardımcı olur.

Mevsime göre değişim

Mevsimlik ve iklimsel değişiklikler normal insan vücudu sıcaklığını da etkiler.

Yaşa göre değişim

Yaşla birlikte insanlar için normal vücut ısısı azalmaya eğilim gösterir. Yaşlıların vücut ısısını düzenlemeye daha düşük bir kabiliyeti vardır, bu da vücut sıcaklığındaki dalgalanmalardan kaynaklanan hastalıklara duyarlılığını arttırır.

Aktiviteler, Yeme, İçme vb.

Aktiviteler vücut sıcaklığını yükseltir. Sigara, vücudun ağız sıcaklığını değiştirir. Yüksek kalorili gıdalar veya içeceklerin tüketimi normal vücut ısısını yükseltir. Ekstra giyim katmanları veya sıcak giysiler giymek de vücut ısısını arttırır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın