Dünyanın En Büyüleyici 10 Şelalesi

0
1096
görüntülenme

1Angel Şelalesi (Dünyanın En Uzun Şelalesi)

Angel Şelalesi yaklaşık olarak 807 metrelik bir düşme uzunluğuna ve 979 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Dünyanın en yüksek kesintisiz şelalesidir. Venezuela’da bulunan bu şelale ”Salto Angel” olarak da bilinmektedir. Angel Şelalesi, Canaima Ulusal Parkı’ndaki Auyán Tepui Dağı‘nın üzerinden düşmektedir. Adını, üzerinden uçan ilk Amerikan havacı olan Angel Jimmie’den almıştır ve 20. yüzyılın ortalarından beri Angel Şelaleleri olarak bilinmektedir.

2Aysgarth Şelalesi (İngiltere’nin En Ünlü Şelalesi)

Aysgarth şelaleleri, tarım alanları ve ormanlarla çevrilidir ve toplamda üç şelaleden oluşmaktadır. Şelaleler, İngiltere’nin Yorkshire-Dale bölgesindeki Aysgarth köyü yakınlarındaki Wensleydale’in ortasına doğru inerken, Ure Nehri tarafından 1,6 kilometre uzunluğunda oyulmuştur. Şelale, iki yüzyıldan fazla bir süredir milyonlarca ziyaretçiyi cezbetmiştir. Şelalelerin dışında, vadi boyunca uzanan ve ziyaretçilere şelalelerin ve nehrin harika manzarasını sunan bir yürüyüş patikası bulunmaktadır.

3Dettifoss Şelalesi (Avrupa’nın En Güçlü Şelalesi)

İzlanda’daki Vatnajökull Milli Parkı, Avrupa’nın en güçlü şelalesi olan Dettifoss şelalesine ev sahipliği yapmaktadır. Vatnajökull buzulundan akan ve Kuzeydoğu İzlanda’daki geniş bir alandan su toplayan Jökulsá á Fjöllum nehri üzerinde yer almaktadır. Şelale, 44 metrelik bir yükseklikten düşmektedir.

4Niagara Şelalesi (Amerika’nın En Geniş, En Güçlü Şelalesi)

Niagara şelaleleri, ABD ve Kanada arasındaki uluslararası sınırı, özellikle de New York-Ontario sınırını aşan üç şelaleden oluşmaktadır. Bu şelaleler arasında Bridal Veil Şelalesi, American Şelalesi ve Horseshoe Şelalesi bulunmaktadır. Bridal Veil Şelalesi ve Amerikan Şelalesinin ABD de bulunmasına karşın Horseshoe Şelalesi Kanada-Amerika Birleşik Devletleri sınırında  bulunmaktadır. Ontario Gölü’ne akan Niagara Nehri üzerinde yer alan bu şelaleler, Kuzey Amerika’daki herhangi bir şelalenin en yüksek su akış hızına sahiptir ve gündüzleri yarım dakikada 168.000 m³ su akmaktadır. Şelaleler güzelliği ile ünlüdür ve güvenilir hidroelektrik güç kaynaklarıdır.

  Fujiwhara Etkisi Nedir, Nasıl Oluşur?

5Nohkalikai Şelalesi (Hindistan’daki En Yüksek Dalış Şelalesi)

Nohkalikai şelalesi, Hindistan’daki en yüksek dalış şelalesidir ve 340 metre yüksekliğindedir. Cherrapunji yakınlarında bulunan Nohkalikai Şelalesi zirvede toplanan yağmur sularından beslenmektedir. Düşmelerin gücü Aralık’tan Şubat’a (kurak mevsim) doğru azalmaktadır. Şelalenin altındaki dalma havuzunda sıra dışı yeşilimsi bir su bulunmaktadır.

6Huangguoshu Şelalesi (Doğu Asya’nın En Uzun Şelalesi)

Baishui, Guizhou’da bulunan Huangguoshu, Doğu Asya ve Çin’deki en önemli şelaledir. Şelale 101 metre genişliğinde ve 77,8 metre yüksekliğindedir. Ana şelale 83,3 metre genişliğinde ve 67 metre yüksekliğindedir. Şelalenin toplamda üç izleme noktası bulunmaktadır.

7Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi, Zambezi Nehri üzerinde, Zimbabve-Zambiya sınırında yer almaktadır. 16 Kasım 1855’te David Livingstone Victoria Şelalelerini keşfetmiştir ve şelale Kraliçe Victoria’nın adını almıştır. Orijinal adı, “gök gürültüsü dumanı” anlamına gelen “Mosi-oa-Tunya” dır. Yeryüzündeki en geniş şelale veya en yüksek şelale olmasa da bu şelaleler, Niagara Şelalelerinin iki katı yüksekliğindedir ve genellikle olağanüstü güzelliği ile bilinir. Yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedir.

8Tugela Şelalesi (Güney Yarımküre’deki En Uzun Şelale)

Tugela, Güney Afrika’da bulunan mevsimlik bir şelaledir. Dünyanın 2. en yüksek şelalesi olarak kabul edilmektedir. Beş çağlayan birleşip düşmektedir ve yaklaşık olarak 948 metre yüksekliğindedir. Yağmur mevsimi boyunca bu çağlayanlar parka giden ana yoldan görülebilmektedir.

9Eas A’Chual Aluinn Şelalesi

İskoçya’daki Eas a ‘Chual Aluinn, yaklaşık 200 metrelik bir düşüşle Birleşik Krallık’taki en yüksek düşüştür. İskoçya’nın Sutherland kentindeki Assynt mahallesinde bulunan şelaleye, Kylesku-Sutherland’ın yaklaşık 4,8 km güneyindeki bir yoldan yaklaşık 10 kilometrelik bir yürüyüşle ulaşılabilmektedir.

10Iguazu Şelalesi

Iguazu Şelalesi, Misiones eyaleti ve Parana eyaleti sınırındaki Iguazu Nehri üzerindeki şelaledir. 1.320 km uzunluğunda olan ve Güney Amerika’da bulunmaktadır. Bu şelale, dünyadaki en önemli düşme sistemine sahiptir. Düşüşler teknik olarak Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda bulunmaktadır. Düşüşlerin yaklaşık %80’i Arjantin’den %20’si Brezilya’dan gelmektedır. “Iguazu” terimi, “su” anlamına gelen bir Tupi kelimesidir.

  Dünyanın En Güvenli 10 Şehri

1 Yorum

Bir Cevap Yazın