Georges Seurat Kimdir?

0
1030
görüntülenme
Georges Seurat Kimdir?
Georges Seurat Kimdir?

Georges Seurat, 1859 yılının Aralık ayında, Paris’te doğdu. 1875 yılında Güzel Sanatlar Akademisine yazıldı. Orada, Ingres’in ve Puvis de Chavannes’nin büyük etkisinde kaldı.

George Seurat, Piero della Francesca’nın eserlerini gördükten sonra, kiliseleri dolaşıp buralardaki freskleri incelemeye başladı. Bilhassa St. Sulpice Kilisesi’ne sık sık gidiyor oradaki freskleri saatlerce inceliyordu.

1878 yılında empresyonistlerin açtıkları dördüncü sergiyi inceledi. Bu akım, üzerinde derin ve coşkun izlenimler bıraktı. 1879’da okulu bırakarak Brest’e askerliğini yapmaya gitti.

1880’de terhis olup döndükten sonra, en büyük problemi olan ışığın, en iyi biçimde aktarılmasını bilimsel açıdan ele aldı. Bilgisini artırmak amacıyla kitaplar karıştırmaya başladı. Bu arada bazı resimler yaptıysa da bu eserleri pek bilinmemektedir.

“Asnieres’de Yıkananlar”, 1884, Georges Seurat Tuval Üzerine Yağlıboya, Londra Ulusal Galeri, Londra
“Asnieres’de Yıkananlar”, 1884, Georges Seurat Tuval Üzerine Yağlıboya, Londra Ulusal Galeri, Londra

1884 yılında yapmış olduğu “Asniéres’de Yıkananlar” adlı tablosu “Yıllık Resmi Sergi Jürisi” tarafından kabul edilmeyerek geri çevrildi. 1885 yılında Resmi Sergi’ye kabul edilmeyen bir grup sanatçı, sergi yöneticileriyle yaptıkları tartışmalar sonucunda reddedilmiş sanatçılardan oluşan bir grupla “Müstakiller Sergisi”ni açtı.

  Nobele Uzanan Bir Göç Hikayesi: Prof. Dr. Aziz Sancar
Paylaş

Bir Cevap Yazın