Dünyanın En Zengin Şehirleri

0
2064
görüntülenme
Dünyanın En Zengin Şehirleri
Dünyanın En Zengin Şehirleri

Küresel ekonomi, 2014’te PPP (Satın Alma Gücü Paritesi) ile ilgili toplam 107.5 trilyon dolara ulaşan toplam GWP (Gayri Mukim Dünya Ürünü) ile son on yılda önemli bir büyüme kaydetti. GWP’nin çoğunluğu gelişmiş ülkelerden gelmektedir. Bu şehirlerin Gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH) bir trilyon doları aşmaktadır.

Her ne kadar bu şehirler dünyanın en zengin şehirleri olsalar da, zenginler ile fakirler arasındaki uçurum devasa boyutlardadır. Bu bir çok toplumsal problemi de beraberinde getirmektedir.

1Tokyo, Japonya

Japonya’nın başkenti olan Tokyo, 2014 yılında 1.69 trilyon GSYİH ile dünyanın en zengin şehri konumundadır. Başlangıçta küçük bir balıkçı köyü olan Tokyo, şu anda 13 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bununla birlikte, daha büyük Tokyo, 50 milyona yakın bir nüfusa sahip dünyanın en kalabalık metropol alanıdır. 2012’de Tokyo, 2 trilyon dolarlık bir GSYİH’ya sahipti. Küresel en zengin 500 şirketin, 51’i Tokyo’da bulunmaktadır. Tokyo, 1960’lardan beri önde gelen uluslararası finans merkezi olmuştur ve New York ve Londra ile birlikte dünya ekonomisi için üç komuta merkezinden biri olarak bilinmektedir. Şehir, küresel ve bölgesel merkezi bulunan birçok uluslararası şirkete sahip bölgesel bir ticaret merkezidir. Şehir yaşamak için en pahalı yerlerden biridir. Tokyo borsası, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, Asya’nın en büyüğü ve küresel ekonomideki en önemli kaynaklardan biridir.

2New York, ABD

New York, batı yarımküredeki en büyük şehirdir ve GSYİH 1.56 trilyon dolara ulaşan dünyanın ikinci en zengin şehridir. New York’ta bir çok dairenin değeri bir milyon doları aşmaktadır. Dünyadaki en pahalı gayrimenkul endüstrisi burada bulunmaktadır. Manhattan, dünyanın en büyük merkezi ticaret bölgesine (CBD) ve Birleşmiş Milletler Binası da dahil olmak üzere uluslararası şirketlerin ve kuruluşların pek çok karargahına ev sahipliği yapmaktadır. Wall Street, dünyadaki en eski borsanın varlığı nedeniyle borsanın menşei olarak bilinir; New York Borsası (NYSE). NYSE, günlük işlem hacmiyle ilgili dünyadaki ikinci en büyük borsa piyasasıdır. Wall Street ayrıca NASDAQ ve American Stock Exchange gibi diğer borsalara ev sahipliği yapıyor.

  Adolf Hitler Nasıl İktidara Yükseldi?

3Los Angeles, ABD

Los Angeles, ABD’de bulunan ve Kaliforniya eyaletinin başkenti olan bir şehirdir. Los Angeles, ABD’nin en zengin ikinci kenti ve 866 milyar dolara ulaşan GSYİH ile dünya genelinde üçüncü sırada yer almaktadır. 2010 nüfus sayımına göre, kentin kentsel alanda 3.7 milyon, çoğunlukla 20 milyon civarında nüfusu vardır. Şehir, 20. Yüzyıl Tilki, Paramount Pictures ve Universal Pictures gibi şehirde bulunan önemli film şirketleri ve eğlence endüstrisi ile ünlüdür. Kent Hollywood’un evi olarak da ünlüdür ve yıllık Academy Awards’a ev sahipliği yapmaktadır. Los Angeles’taki imalat sanayi, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında en büyük ekonomidir ve kent ekonomisine büyük katkıda bulunur.

Dünyanın En Zengin Şehir Listesi

#ŞehirGSYİH (Milyar Dolar)
1Tokyo, Japonya1699
2New York, ABD1558
3Los Angeles, ABD866,7
4Seul, Güney Kore688,2
5Chicago, ABD612
6Osaka-Kobe, Japonya584
7Londra, İngiltere542
8Houston, ABD525.4
9Dallas-Fort Worth, ABD504,4
10Sao Paulo, Brezilya477
11Washington, ABD471,5
12San Francisco, ABD411,9
13Philadelphia, ABD391.1
14Şangay, Çin384
15Boston, ABD382.5

Bir Cevap Yazın