Öğrenebileceğiniz Ünlü Kurmaca Diller

0
344
görüntülenme
Öğrenebileceğiniz Ünlü Kurmaca Diller
Öğrenebileceğiniz Ünlü Kurmaca Diller

Dünyada öğrenilebilecek birçok dilin yanı sıra, insan üretimi olan diller filmlerde ve dizilerde karşımıza çıkıyor. Öğrenebileceğiniz insan üretimi en bilindik dilleri sizin için sıraladık.

5Avatar: Na’vi

2009 yılında vizyona giren filmi Avatar için yönetmen James Cameron, yarattığı uzaylı ırkının her şeyi kapsayabilecek gerçeğe yakın bir tür olması için onlara özel bir dil üretme fikrini ortaya attı. Dil bilimci Paul Frommer’ın yardımını alarak dilin sözcük dağarcığını genişleten ve gramerini oturtan Cameron, hayranların kolaylıkla benimsediği bu dili de filmiyle birlikte hediye etmiş oldu. Hayranların hala kullanarak geliştirdiği bu dilde örnek bir cümle şu şekilde kurulmuş: Fayvrrtep fìtsenge lu kxanì. Fìpoti oel tspìyang, fte tìkenong liyevu aylaru. Türkçeye çevirisi ise “Bu şeytanların burada işi yok. Ders olması için bu şeytanı öldüreceğim” şeklinde gerçekleşmiş.

4Otomatik Portakal: Nadset

Yazar Anthony Burgess tarafından yaratılan Nadset, Otomatik Portakal adlı kitapta gençlerin kullandığı göndermelerle dolu bir dil olmasıyla dikkat çekiyor. Nadset kelimesi ise Rusçada “genç” anlamını taşıyor. Kitapta yerel bir dil olarak kullanıldığı görülen Nadset’in, gençlerin karşıt kültür temasını daha iyi yansıtabilmesi için tasarlanmış. Rusça’dan geçen bazı sözcüklerin yanında, doğu Londra’dan bazı ritmik öğelerde bulunduran dili, Anthony Burgess kendisi yaratmış. Aşağıdaki videoda Nadset dilinde konuşanları izleyebilirsiniz;

3Game of Thrones: Dothraki

HBO’nun ünlü dizisi Game of Thrones’da popülerleşse de Dothraki dili aslında George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı kitabında okuyucunun karşısına çıkar. Dothraki dilini aynı zamanda Thor: The Dark World’de de görev alan ünlü dil bilimci David J. Peterson yaratmış.

Peterson, yarattığı dili Arapça ve İspanyolcanın karşımı olarak tanımlıyor ve göçebe savaşçılara en uygun seslerin bu karışımda olduğunu belirtiyor. Eğer merak edip konuşmak isterseniz, Dothraki.org’da dilin büyük bir kısmını çözebileceğiniz bir sözlük bulunuyor. Tabi sadece Game of Thrones izliyorsanız bir kelimeye muhtemelen hakim olmanız gerekiyor: Khaleesi. Pop kültürü fenomeni olan bu kelimenin aslında Game of Thrones içinde bebekler için kullanılan bir sözcük olduğunu da belirtmekte fayda var.

  Enterprise Adana Araç Kiralama Hizmetinde Sınırsız Konfor ve Güvenli Sürüş Keyfi Sizi Bekliyor

Sürekli at üstünde olan bu insanlar için Peterson, göçebe yaşam tarzını yansıtan bir dil yaratmaya özen göstermiş. Örneğin, “Nasılsın” anlamına gelen “Hash yer dothrae chek asshekh” aynı zamanda “yolculuğun nasıl geçti” yerine de geçiyor.

2The Lord of the Rings: Elfçe

Dil bilimci olan J.R.R. Tolkien, ünlü eseri için kaleme aldığı Elf dilini The Lord of the Rings ve The Hobbit’i yazmadan önce yaratmış. Elfçe’nin iki değişik formu bulunuyor. Quenya ve Sindarin adındaki diller Fince ve Gal dilini andırarak farklı sözcükler ve gramer yapılarında kullanılıyor. Bu diller ise kendi içinde beş farklı diyalektiğe ayrılıyor. “Elen síla lumenn’omentielvo” Türkçe’ye “Buluşmamıza yıldızlar eşlik etsin” anlamına geliyor.

1Bonus: The Sims, Simlish

Simlish, rekor kıyan oyun the Sims’te kullanılan dil olarak dikkat çekiyor. Tekrar eden diyaloglar sayesinde bilgisayar tarafından simüle edilerek insan sesine en yakın konuşma elde edilmeye çalışılmış. Gerçekte grameri olmayan bu dilin, içeriği burç sembolleri ve şarkı sözleriyle dolu. Daha sonra birçok ünlü şarkı Simlish dilinde de söylenmişti. Lilly Allen’ın “Smile” adlı şarkısı da bunlara dahil.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın