Fransa Mutfağının En Lezzetli Yemekleri

0
1321
görüntülenme

Çeşitliliği, zenginliği ve lezzeti ile oldukça ünlü olan Fransız mutfağı; ayrıca yemek pişirmenin sanatsal yönünü ön plana çıkararak da ilgi çekiyor.

Soupe à l’oignon

Soupe à l’oignon
Soupe à l’oignon

Soğan ve et suyunun kullanılması ile yapılan çorba, üzerine peynir eklenerek servis ediliyor. Orijinali Roma dönemine kadar uzanan bu çorbanın güncel halini alması, 18. yüzyılı bulmuştur. Lezzeti çok güzel olan ama yapması bir o kadar zor olan bir yemek.

Confit de canard

Confit de canard
Confit de canard

Kendi yağı dışında herhangi bir yağ kullanılmadan hazırlanan ördek bacağına verilen isimdir. Uzun sürede pişirilen yemek; tuz, sarımsak, kekik ve isteğe göre diğer baharatların da eklenmesi ile aroma kazanır ve kıvamını alması için de bir günden fazla bekletilir.

Flamiche

Flamiche
Flamiche

Kuzey Fransa’ya özgü bir tatlı olan flamiche, Flamanca dilinde kek anlamına geliyor. Sebze ve peynirin bir araya gelmesi ile hazırlanan tart hamuru, kısa bir pişirme süresinden sonra kolaylıkla hazırlanıyor. Oldukça farklı bir lezzete sahip olan flamiche mutlaka tadılmalı.Confit de canard Kendi yağı dışında herhangi bir yağ kullanılmadan hazırlanan ördek bacağına verilen isimdir. Uzun sürede pişirilen yemek; tuz, sarımsak, kekik ve isteğe göre diğer baharatların da eklenmesi ile aroma kazanır ve kıvamını alması için de bir günden fazla bekletilir. Flamiche Kuzey Fransa’ya özgü bir tatlı olan flamiche, Flamanca dilinde kek anlamına geliyor. Sebze ve peynirin bir araya gelmesi ile hazırlanan tart hamuru, kısa bir pişirme süresinden sonra kolaylıkla hazırlanıyor. Oldukça farklı bir lezzete sahip olan flamiche mutlaka tadılmalı.

  Dünyanın En İyi Restoranı: El Bulli
Paylaş

Bir Cevap Yazın