Günlük Hayatımızda Yaygın Olarak Kullanılan Polimerler

0
22847
görüntülenme
Günlük Hayatımızda Yaygın Olarak Kullanılan Polimerler
Günlük Hayatımızda Yaygın Olarak Kullanılan Polimerler

Günlük hayatımızda en çok kullanılan maddelerin üretimine yönelik bazı önemli polimer maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler endüstriyel açıdan da son derece önemlidir. Bunları aşağıda inceleyelim.

Polietilen (PE)

Polietilen, süt beyazı yarı şeffaf bir termoplastik madde olup etilenin yüksek basınç altında ve sıcaklık etkisiyle polimerizasyonu sonucu elde edilir.

Polietilenin mekanik özellikleri polimer zincirinin uzunluğuna,kristal yapıya ve molekül ağırlığına göre değişkenlik gösterir. Kısa zincirli olanları daha kırılgan, uzun zincirli olanları daha sert yapıdadır.

Polietilen, fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklı bir polimerdir. Bu özelliğine bağlı olarak kaplamalarda, boru sistemlerinde, oyuncaklarda ve bazı mutfak eşyalarında kullanılmaktadır.

Polivinil klorür (PVC)

Kimya sanayisinin en değerli malzemelerinden biri olan polivinilklorür, amorf yapılı bir termoplastiktir ve vinil klorür bileşiğinin gerçekleştirdiği polimerizasyon tepkimesi sonucu oluşur.

Hafif, uzun ömürlü ve sudan etkilenmeyen bir maddedir. Molekül yapısındaki klor atomları, polivinil klorürün sert ve yanmaya karşı dayanıklı olmasını sağlar. Özellikle fiziksel etkilere karşı dayanıklı ve kolay şekillendirilebilen bir maddedir. Bundan dolayı bazı yüzeylerin kaplanmasında, kapı ve pencere doğramalarının yapımında, döşemelerde, boru ve tesisat malzemelerinde ve elektrik kablolarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polivinil klorür ayrıca çeşitli amaçlar için kullanılan şişeler, yağmurluk, eldiven, bilgisayar kasaları gibi ürünlerin yapımında da yaygın olarak kullanılır.

Polistiren (PS)

Bilinen en eski vinil polimerlerinden biri olan polistiren, stiren adıyla da bilinen fenil etilen bileşiğinin yüksek sıcaklıklardaki polimerizasyonu sonucu kolayca oluşur.

Polistiren, halk arasında köpük olarak adlandırılan malzemelerin yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Teflon

Ticari adı teflon olan ve PTFE olarak kısaltması kullanılan politetrafloro eten polimeri tetrafloro eten monomerinden oluşur.

Teflon, molekül yapısının sağlamlığına bağlı olarak fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır. Sürtünme katsayısının çok düşük, ısıya karşı dayanıklılığının yüksek olması nedeniyle bazı makine parçalarının kaplanmasında, ayrıca hiçbir maddeye yapışmadığı için tencere ve tava gibi mutfak eşyalarının kaplanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Her gün Ne Kadar Su İçmeliyiz (Tüketmeliyiz)?

Naylon

Naylon, poliamidler olarak adlandırılan polimer maddelere verilen addır. Elde edildikleri monomere göre farklı türleri vardır.

Bunlardan biri olan naylon 6,6 polimeri, heksametilen diamin ileadipik asidin kondenzasyon polimerleşmesi sonucu elde edilir.

Molekül yapıları çok düzenli olduğu için yüksek derecede gerilmelere karşı dayanıklıdırlar.

Naylon 6 ve naylon 6,6 türleri, sentetik naylon iplik üretiminde kullanılır. Bu ipliklerden ise fırçalar, balık ağları ve giysiler yapılmaktadır.

Polietilen tereftalat (PET)

Polietilen tereftalat, poliesterler grubunun en önemli üyelerinden biridir. Kısaca PET olarak ifade edilen bu polimer, ticari poliester olarak da tanımlanmaktadır. Polietilen tereftalat, etilen glikol ile tereftalik asidin kondenzasyon polimerleşmesi tepkimesi ile elde edilir.

PET polimeri kuvvetlidir ve aşınmalara karşı dayanıklıdır. Bu malzeme poliester fiberlerin üretiminde çok kullanıldığı gibi araç silecekleri, kasnaklar, yemek tepsileri, giyecek, plastik şişe, yastık ve uyku tulumu gibi ürünlerin üretiminde de kullanılır.

İçerik Tablosu

Paylaş

Bir Cevap Yazın