Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

0
323
görüntülenme
Etkili Ders Çalışma Yöntemleri
Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

Ders çalışma birçok öğrencinin en çok sıkıldığı konulardan birisi olsa da yaş ilerledikçe en pişman olunan konulardan birisi haline gelmektedir. Etkili ders çalışma yöntemleri sayesinde öğrendiklerinizi uzun süre boyunca hafızanızda tutarak eğitim yaşamınız boyunca başarılı bir öğrenci profili sergileyebilirsiniz. Etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir diye bilmiyorsanız eğer makalemizden bu konular hakkında bilgi almanız mümkün.

Birçok öğrenci ders çalışmayı kesinlikle bilmemektedir. Çünkü öğrencilerin aileleri ders çalışmayı bilmediği gibi eğitim sistemi içerisinde yer alan öğretmenler de ciddi anlamda ders çalışmayı ve ders çalıştırmayı bilmemektedir. Bu durumun temel sebebi neredeyse tüm öğrencilerin sosyal hayattan koparılıp ders çalışmaya zorlanmasıdır. El ne der olgusu birçok öğrencinin istemediği okullara gitmesine neden olduğundan dolayı başarısız öğrenciler grubu her geçen gün artmaktadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek adına öncelikle öğrencilerin hangi alanda başarılı olacakları belirlenmelidir. Belki de sizin çocuğunuz okumaya müsait bir beyne sahip değildir. İş yaşamında daha başarılı olup bir yerlere gelecektir. Bu yüzden öncelikle öğrencinin okuma potansiyelinin olup olmadığı belirlenmelidir. El ne der diyerek çocuğunuzun geleceğini yakmak adına onu doğru alanlara yönlendirmenizde fayda var.

Ülkemizde ders çalışma yöntemleri arasında özellikle ezbercilik yer almaktadır. Neredeyse tüm öğrenciler tüm dönem boyunca derslerine hiçbir şekilde çalışmaz. Yazılı vakti geldiğinde ise bir kitabı neredeyse 1 gecede ezberleyerek sınava grip başarılı olurlar ancak sınavdan yüksek not alan bu çocuğa aynı sorular 2 hafta sonra sorulduğunda neredeyse hiçbir soruyu yanıtlayamaz. İşte hatanın baş nedeni buradan gelmektedir. Ezbercilik mantığı bir kenara bırakılmalı ve konular iyice öğrenilmeye çalışılmalıdır. Bu sayede öğrendiklerinizi uzun yollar boyunca unutmayacağınıza emin olabilirsiniz.

Uzmanlar en etkili ders çalışma yöntemi dersi derste öğrenmektir demektedir. Tabii ki bu doru bir açıklamadır ancak yapılan en büyük hata derste öğrenilen bilgilerin sonradan tekrarlanmamasıdır. İleride ders çalışırken sıkıntı çekmemek için öğrenciler eve geldikleri zaman gün içerisinde öğrendiklerini tekrar etmelidir. Bu sayede bilgiler kalıcı hale getirilebilir. Ayrıca hafta sonraları haftalık tekrar yaparak öğrendiklerinizi uzun süre boyunca zihninizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

  Gök Cisimlerinin Hareketleri ve Kepler Yasaları
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın