Bebeklerin Teknoloji İle Tanışması Nasıl Olmalıdır?

0
1129
görüntülenme
Bebeklerin Teknoloji İle Tanışması Nasıl Olmalıdır?

Çoğu aile çocuk sahibi olduktan sonra bebeklerinin 3 yaşına kadar ne telefon ne de televizyon gibi bağımlık yaratan ve kişisel gelişime zarar veren teknolojik cihazlar ile muhatap olamayacağını söylüyor ancak durum böyle olmuyor. Yaşına gelen bebekler özellikle mevcut dönemimiz içerisinde ki bebekler bırakın televizyon izlemeyi YouTube üzerinden video izlemeye başlıyor, tabi ki bunu tek başlarına yapmıyorlar ailelerinin yardımıyla yapıyorlar. Peki ne oluyorda 3 yaşına kadar çocuklarının teknolojinin içerisine giremeyeceğini söyleyen aileler kendi elleriyle çocuklarını teknolojinin içine atıyorlar. Aslında durum şöyle dersek özetlemiş oluruz şimdi ki bebekler zaten teknolojinin içinde doğuyor yani teknolojiye sonradan entegre edilmiyorlar.

Bu duruma karşı uzmanlar her zaman tedbirli davranılması gerektiğini söylüyor ancak korkulacak bir durumunda olmadığını ekliyorlar. Çünkü artık çocuklar teknoloji sayesinde daha çabuk öğrenmeye ve birçok nesneyi daha çabuk tanımaya başlıyorlar.

Bebeklerin teknolojinin içinde olması mutlaka aile kontrolünde olmalıdır. Tablet üzerinden video açarak bebeği o cihazla terk etmek beyin fonksiyonlarının gelişmesine engel olabilir o yüzden mutlaka kısıtlama olmalı ve cihazlar ile birlikte teması kurulması sağlanmalıdır.

Ancak teknoloji bebeklerin eğitiminde kullanılması durumunda önemli katkıları olabiliyor ama kullanım süreleri minimum olmalı ve yüksek aralıklarla kullanıma devam edilmeli. Bunun dışında ise yine televizyon probleminiz devam ediyor, ister istemez bebeğiniz sizinle birlikte televizyon izlemeye başlıyor bunun en önemli çözümü ise bebeğiniz uyuyana kadar televizyondan vazgeçmeniz olacaktır.

Bebeklikten çocukluk yani 3 yaşına gelindiğinde ise bile yine kontrol altında kullanıma devam edilmeli yoksa tabletlere bağımlılık duyabilir oyunlar yüzünden gereksiz agresif davranışlar sergileyebilir, tüm bu durumlarla baş başa kalmamak için ekstra özen göstermeniz gerekiyor.

  Asgari Ücret Belli Oldu
Paylaş

Bir Cevap Yazın