Dünyadaki Önemli Boğazlar

0
1930
görüntülenme
Dünyadaki Önemli Boğazlar
Dünyadaki Önemli Boğazlar

Hürmüz Boğazı

Hürmüz Boğazı
Hürmüz Boğazı

Basra Körfezi ile Hint Okyanusu’nu birbirine bağlayan Hürmüz Boğazı, Körfez ülkelerinin petrollerinin dünya pazarlarına taşındığı çok önemli bir boğazdır. 2016 verilerine göre günde yaklaşık 19 milyon varillik petrolün geçişi Hürmüz Boğazı sayesinde gerçekleşir. Bu boğazdan geçen petroller ABD, Japonya, AB ülkeleri, Çin ve diğer Asya-Pasifik ülkelerine ulaşır. Hürmüz Boğazı stratejik konumu ve ekonomik öneminden dolayı başta İran-Irak Savaşı olmak üzere ülkeler arası pek çok çatışmaya sahne olmuştur.

Malakka Boğazı

Malakka Boğazı
Malakka Boğazı

Hindistan, Endonezya ve Çin’i deniz yoluyla birbirine bağlayan boğazdan 2016 yılında günde ortalama 16 milyon varil petrol Japonya, Çin ve diğer Asya Pasifik ülkelerine ulaşmıştır. Malaka Boğazı’nda enerji trafiğini etkileyecek boyutta çatışmalar olmasa da bu hatta yaşanan tanker kazalarının verdiği ekolojik zararlar büyük bir sorun teşkil eder. Ayrıca boğazdan geçen gemilerin sık sık deniz korsanlarının saldırısına uğraması deniz trafiğini aksatır.

Bab-ül Mendep Boğazı

Bab-ül Mendep Boğazı
Bab-ül Mendep Boğazı

Hint Okyanusu ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayan boğazdan 2016 yılı verilerine göre günlük ortalama 5 milyon varil petrol Amerika ve Avrupa pazarlarına ulaşır. Boğazın Sudan, Somali, Etiyopya, Eritre ve Yemen gibi sıcak çatışma bölgeleri arasında yer alması güvenlik açısından sorun teşkil etmektedir.

İstanbul ve Çanakkale Boğazları

İstanbul ve Çanakkale Boğazı
İstanbul ve Çanakkale Boğazı

İstanbul Boğazı, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan önemli bir noktadadır. Çanakkale Boğazı ise Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı yoluyla Karadeniz’deki ülkelerin Akdeniz’e ve açık denizlere bağlantısını sağlayan stratejik bir boğazdır. Hazar Denizi, Rusya ve Kazakistan petrollerinin Avrupa’ya taşınmasını sağlayan İstanbul Boğazı’ndan 2016 yılı verilerine göre günlük ortalama 2,4 milyon ton varil petrol taşınmıştır. Yılda ortalama 50.000’in üzerinde geminin geçiş sahası olan İstanbul Boğazı dünya petrollerinin taşınması için önemli bir koridordur.

Cebeli Tarık Boğazı

Cebelitarık Boğazı
Cebelitarık Boğazı

Cebeli Tarık Boğazcaı, Atlantik Okyanusuyla Akdeniz’in batı kısmını birleştiren boğazca. Bulunmuş olduğu konumdan dolayı önemli bir yer sahip. Dünyadaki en önemli boğazlardan önde gelen Cebeli Tarık, Süveyş kanalının açılması ile beraber daha çok örutubet kazandı. Cebeli Tarık Boğazı, Atlas ülkelerini ve Afrika’nın kıyılarında olan İber Yarımadasına kadar uzanmakta. 1713 senesinde resmi olacak şekilde İngiltere’ye bağlanmış olan boğaz İspanya ve İngiltere’nin arasında büyük problemlere yol açmıştır.

  Dünyanın En Eski Ülkeleri
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın