Borsa Endeksi Nedir?

2
1944
görüntülenme
Borsa Endeksi Nedir?
Borsa Endeksi Nedir?

Borsa Endeksleri; söz konusu borsalarda işlem gören her bir birim yatırım aracının belli bir zaman aralığında (seans) artması veya düşmesiyle elde edilen tüm değerlerin performans ölçümünü gösteren rakamsal ifadelerdir.

Borsadaki hisse senetlerinin sayısal (şirket sayısı) veya sektörel bazlı olarak sınıflandırılmasıyla birbirinden farklı Borsa Endeksleri oluşturulmuştur.

Ülkemiz için örnek vermek gerekirse;

XUTEK: Bist Teknoloji

XBANK: Bist Banka

XU100: Bist 100

XU030: Bist 30

Yatırımcılar bir sektördeki firmanın hisse senedini almak yerine ilgili sektörün borsa endeksine de yatırım yapabilirler. Örneğin bir bankanın hissesini almak yerine banka endeksinde işlem yapabilirler. Yada bunun tam tersi de mümkündür ilgili sektörlerin borsa endeksleri analiz edilerek ilgili borsa endeksine dahil firmanın veya firmaların hisse senetlerine yatırım yapılabilir.

Yine sayısal olarak (şirket sayısı) oluşturulmuş borsa endekslerinde de (XU030, XU050, XU100) aynı şekilde pozisyonlar alınabilir.

Anlaşıldığı üzere borsa endeksleri mükemmel göstergelerdir. Ülke ekonomilerinin durumunu anlayabilmek için ilk bakılması gereken rakamların başında gelmektedirler.

Yukarıda ülkemizdeki borsa endekslerine örnekler vermiştik şimdi de bu örneklerin içeriklerine göz atalım;

XUTEK BORSA ENDEKSİ (Bist Teknoloji)

Toplam 14 Adet teknoloji şirket hissesinden oluşmaktadır.

Bu şirketler sırasıyla: ALCTL, ARENA, ARMDA, ASELS, DESPC, DGATE, ESCOM, INDES, KAREL, KRONT, LİNK, LOGO, NETAS, PKART’dır.

XBANK BORSA ENDEKSİ (Bist Banka)

Toplam 12 Adet banka hissesinden oluşmaktadır. Bu şirketler sırasıyla: AKBNK, ALBRK, DENIZ, FINBN, GARAN, HALKB, ICBCT, ISCTR, SK BNK, TSKB, VAKBN, YKBNK’dir.

XU100 BORSA ENDEKSİ (Bist 100)

Toplam 100 Adet hisse senedinden oluşmaktadır. Bu hisseleri Bist (Borsa İstanbul) belirlemektedir.

XU030 BORSA ENDEKSİ (Bist 30)

Toplam 30 Adet hisse senedinden oluşmaktadır. Bu hisseleri Bist (Borsa İstanbul) belirlemektedir.

XU030 borsa endeksi XU100 endeksine ciddi olarak etki etmektedir. Çünkü en istikrarlı büyüyen firmaların hisseleri XU030 endeksinde bulunur. (Anlaşıldığı üzere XU030 daki hisseler aynı zamanda XU100’de de bulunurlar.)

  DAX Endeksi Nedir?

XU30 Hisseleri sırayla: AKBNK, ARCLK, ASELS, BIMAS, DOHOL, EKGYO, ENKAI, EREGL, FR OTO, GARAN, HALKB, ISCTR, KCHOL, KOZAL, KRDMD, OTKAR, PETK M, SAHOL, SISE, SODA, TAVHL, TCELL, THYAO, TKFEN, TOASO, TT KOM, TUPRS, ULKER, VAKBN, YKBNK’dir.

Paylaş

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın