Araba Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
31
görüntülenme

Konforlu bir yolculuğun en önemli anahtarlarından bir tanesi araç kiralamaktır. Özellikle seyahatlerde rahat ve ekonomik bir şekilde yolculuk yapmak isteyen kişiler araç kiralama seçeneklerini tercih eder. Araç kiralama hizmetlerinin her geçen gün artış gösterdiği bu dönemde Türkiye’nin her noktasında araç kiralama faaliyetlerinden yararlanılabilir. İstenilen statüye ve talebe uygun birbirinden farklı araçlar talep edilen süre boyunca kiralama seçeneği sunar. Sahip olduğu pek çok avantajlı yönü ile kullanıcılara profesyonel hizmet sunan kiralık araç hizmetlerinden yararlanırken dikkat edilecek belli başlı hususlar vardır. Araç kiralama işlemleri yapılmadan önce bu hususlara dikkat ederek güvenli bir şekilde araç kiralama yapılabilir. Araç kiralama yaparken dikkat edilecek olan hususlar şu şekildedir;

Doğru Firma Araştırması Yapmak

Daha önceden denenmiş, güvenirliliğini ispatlamış olan firmalardan araç kiralama hizmeti almak olası risklere karşı kişileri koruma altına alır. Araç kiralama işlemleri genel olarak seyahat edilen noktalardaki havaalanı noktalarından yapılır. Bu durumda havaalanında yer alan araç kiralama firmasını internet üzerinden araştırarak hizmetlerden yararlanılması tavsiye edilir. Örnek olarak, ziyarete gittiğinizde Adana araç kiralama firmalarının sunduğu hizmetlerinden yararlanılacak ise havalimanında ve diğer hizmet noktalarında bulunan kiralama ofisleri hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. 

Ödemenin Ne Kadar Olacağının Bilinmesi

Araç kiralama yapmadan önce seçim yapılacak olan aracın günlük ücreti araştırılan konuların başında gelir. İlk kez araç kiralama yapan kişiler genel olarak ücret bilgisini sona bırakır. Çeşitli araç kiralama şirketleri günlük ücret dışında ekstra olarak vergi, sigorta, kilometre ücreti gibi çeşitli ücret talep edebilir. Kiralama yapılmadan önce günlük ücret dışında herhangi bir ödemenin yansıtılıp yansıtılmayacağı bilgisinin bilinmesi avantaj sağlar. Online araç kiralama hizmetlerinde ise toplam ödeme tutarının kontrol edilmesi herhangi bir ek ücretin olup olmadığını anlayabilmek için yeterlidir.

Yakıt Durumu Kontrolü

Araç kiralama yapılırken aracın deposunun dolu olup olmadığının kontrolünün yapılması en önemli hususlardan bir tanesidir. Araç alındığında yakıt gösterge çizelgesi hangi seviyede ise aracı teslim ederken de aynı seviye de bırakılması önem arz eder.

Aracın Sigortalı Olup Olmadığının Kontrolü

Olası kaza durumlarında kişileri güvence altına alan sigorta, araç kiralama yaparken de önem arz eder. Aracın sigortasız olduğu durumlarda meydana gelen herhangi bir hasarda sorumlu aracı kiralayan tarafa aittir. Bu nedenle araç kiralama işlemleri yaparken aracın kasko ve trafik poliçelerinin olup olmadığının sorgulanması tavsiye edilir. 

Kilometre Kısıtlaması Olup Olmadığı Bilgisi

Her kiralık araç şirketinin kendine has çeşitli kuralları bulunur. Bu kurallar arasında en önemlisi şirketlerin kilometreye sınırlama getirmesidir. Araç kiralamadan önce gidilecek olan yerin kilometresine göre herhangi bir kısıtlama olup olmadığının sorulması avantaj sağlayabilir. 

Erken Rezervasyon İşlemleri

Uçak saatinin net olduğu durumlarda pek çok kiralama hizmeti sunan firmalar havaalanından yapılacak olan kiralamalar için erken rezervasyon hizmeti sunar. Varış yönü Trabzon ise Trabzon araç kiralama firmalarının erken rezervasyon imkanlarından yararlanılabilir. Havalimanına varış yapıldığında hem zaman kaybetmemek hem de garanti altına almak için önceden rezervasyon yapılması önerilir.

Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

Araç kiralama, sunmuş olduğu konfor ve olanakları ile herkes tarafından tercih edilen bir hizmet türüdür. Özellikle gidilecek olan her noktayı doyasıya gezmek ve toplu taşıma ile uğraşmamak için en iyi alternatifler arasında araç kiralama hizmetleri yer alır. Hem zaman hem maliyet hem de finansal açıdan pek çok pozitif yönü bulunan araç kiralamanın sahip olduğu avantajları şu şekildedir;

  • Araç kiralama hizmetleri sadece bireysel olarak tercih edilen bir hizmet türü değildir. Pek çok şirket araç kiralama hizmetleri ile personellerini toplu taşıma ve yol maliyetlerinden korumayı hedefler. Aynı zamanda araç kiralama hizmetlerinde araç muayenesi, araç bakımı gibi tüm detaylar kiralama şirketine aittir. Ekstra herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmaz.
  • Her geçen gün artış gösteren araç maliyetleri ve vergiler ciddi oranda firmaların finansal bütçelerinin etkilenmesine neden olur. Bu finansal zorluk ile karşı karşıya kalmak istemeyen firma sahipleri araç kiralama hizmetleri ile daha fazla avantaj elde eder.
  • Araç kiralama işlemlerinde herkesin bütçesine uygun olan birçok araç alternatifi mevcuttur. Farklı araç sınıfları, marka ve modeller herkesin kullanım kolaylığına göre tercih edilebilir.
  • Kiralama hizmetlerinde lastik değişimleri, her türlü kaza ve hasara karşın yol yardım ve muadil araç hizmetleri gibi çeşitli hizmetleri mevcuttur. 
  • Firmalar ya da bireysel olarak kiralanan araçlar istenildiği zaman iade edilebilir ve sözleşme feshi yapılabilir. Bu durumda herhangi bir araç satın alındığında kullanım durumu, aracın eskime payı gibi sebepler ikinci el piyasasının düşmesine neden olabilir. Araç kiralama hizmetlerinde aynı durum söz konusu değildir.

Araç Kiralama Fiyatları Ne Kadar?

Araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak isteyen firmalar ve bireyler araç kiralama hizmetlerinin fiyatlarını araştırır. Araç kiralama fiyatlarını etkileyen pek çok unsur söz konusudur. Aracın modeli, yakıt tercihi ve aracın hangi yılda üretilmiş olduğu gibi faktörler araç kiralama hizmetlerine doğrudan etki eder. Uzun dönem yapılan kiralama faaliyetlerinde günlük kiralama maliyetleri oldukça uygundur. Aynı zamanda araç modeline göre, araç kiralama şirketleri tarafından zaman zaman çeşitli kampanyalar da düzenlenir. Bu kampanyalardan yararlanılarak daha uygun fiyatlı araç kiralama hizmetlerinden faydalanılabilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın