Che Guevara

0
1419
görüntülenme
Che Guevara
Che Guevara

Ernesto de la Serna “Che” Guevara, Arjantin doğumlu Kübalı sosyalist devrimci, doktor, yazar, siyasi ajitatör, diplomat ve askeri stratejisttir. Che, kapitalizmin manipüle edici doğasına tanık olup Küba gerilla lideri Fidel Castro ile bir araya geldi. Che, daha sonra, yürütülmesine ve nihai mirasına yol açan küresel bir anti-emperyalist haçlı seferi yürütecekti.

Hayatı

Che 14 Haziran 1928’de Rosario, Arjantin‘de Arjantinli bir İspanyol ve İrlanda kökenli aile tarafından dünya geldi. Che, yoksullar için merhamet geliştirdiği sol eğilimli bir ailede büyüdü. Zamanla agresif bir oyun tarzına sahip çok yönlü bir sporcu oldu, satranç, şiir ve okuma gücünü gösterdi. Che daha sonra Felsefe, Siyaset Bilimi, Matematik, Mühendislik, Sosyoloji, Tarih ve Arkeolojiye sevmiştir. Che Arjantin’de bisikletle 4.506 km yol kat etti ve motosikletle Güney Amerika üzerinden 9 ayda 8.046 km gezdi. Che’nin üçüncü yolculuğu Temmuz ile Aralık 1953 arasındaydı. Bu süre zarfında, Che, daha sonra ABD tarafından desteklenen isyancılar tarafından yıkılan Guatemala hükümetinin arazi reformlarını öğrendi. Che, 1955’te Meksika’da Fidel Castro ile bir araya geldi ve devrimci arkadaş oldu. Yoldaşlar ve düşmanlar Castro sonrası ikinci sırada liderlik vesilesiyle yükselişini gören parlaklığı, karizması, yetkinliği, cesareti, taktiği, ahlakı, sabrını ve diplomatik doğasından övgüyle bahsediyorlardı.

Kariyeri

Che son derece yetenekli ve eğitimli bir doktordu. Ona ihtiyaç duyulan bir çok her yerde görev yaptı. Daha sonra Meksika’da gazeteclik yaptı. Che devrim sırasında, fiili bir doktor, düşünür ve taktik liderdi. Che, Castro hükümetinde bakan oldu ve farklı ülkelerin önde gelen bir diplomatıydı. Son resmi görevlerini Merkez Bankası Başkanlığı ve Silahlı Kuvvetler Öğretim Müdürü olarak yürüttü.

Katkıları

Küba devriminin başarısı, Che’nin askeri bir lider, bir doktor ve halkın hizmetçisi olmasına dayandırılıyor. Bir Küba bakanı olarak Che, oldukça başarılı tarım arazisi reformları ve ülke çapında okuma yazma kampanyaları başlattı. Ayrıca, Amerika ülkeye karşı ticari ambargo kurduğunda Küba’ya için ticari anlaşmalar yaptı.

  Ernesto Che Guevara Kimdir?

Ölümü ve Mirası

Bolivya Ordusu 8 Ekim 1967’de Che’yi yaralayıp yakaladı. Ertesi gün Başkan Rene Barrientos, 27 yaşındaki bir ordu çavuşunu Che’yi öldürmesi için götürmesini istedi. Che’nin elleri kesilip Küba ve Arjantin’e gönderildi. Bedeni açıklanmayan bir yere gömüldü. 1997’de cesedi bulundu ve Küba’ya geri alındı.

Che, bir kişinin durduğu tarihin tarafına bağlı olarak çelişkili bir miras bıraktı. Küba sürgünleri ve bazı Amerikalılar onu nefret dolu ve en ufak bir provokasyonda düşmanlarını öldürmek isteyen şiddetli bir zalim olarak görüyorlardı. Birçok kişi olasılıkları, kahramanca bir figürü, hümanist, dürüst bir siyasi ajitatör ve entelektüelin bir simgesi olarak ona hayran kaldı. Che’nin yüzü gerçeğin ve zulüm karşıtlığının dünya çapında bir sembolü olmaya devam ediyor. O, yüzünü ve ismini taşıyan bazı döviz cinsleri ile Küba’da bir ulusal kahramandır. Küba’da okula giden çocuklar “Che gibi olmak” ister ve onuruna çeşitli heykeller dikilmiştir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın