Nikola Tesla: Yaşadığı Çağın Ötesindeki Dahi

0
1331
görüntülenme
Nikola Tesla: Yaşadığı Çağın Ötesindeki Dahi
Nikola Tesla: Yaşadığı Çağın Ötesindeki Dahi

Nikola Tesla, Sırp asıllı Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fizikçi. 1856’da doğdu. İcatları hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Yüz yıl öncesinde öngördükleri ise daha yeni farkına varıyoruz. Bazılarını ise hala anlayabilmiş değiliz.

Tesla, hayatı boyunca her şeyi öğrendi, sayısız icat yaptı. Bir tek kazandığı parayı kendisi için harcamayı öğrenemedi. 1943’de 87 yaşında bir otel odasında yoksul ve yalnız olarak öldü. Kutular dolusu notlarına el kondu. Bu notların bazıları açıklandı, bazılarında ise neler olduğunu bilen sayısı çok az.

Para benim için insanların ona atfettiği bir değer taşımıyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylere yatırdım.

Nikola Tesla

Nikola Tesla, kırsal bir bölgede büyümüş. Uçan böcekleri izlemeyi çok severmiş. Tesla’nın annesi kendi çapında bir mucitmiş, evde kullanılan aletler icat edermiş. Tesla, gözlem yapmak ve ürün tasarlamak konusunda annesinden çok şey öğrendiğini söylüyor.

Tesla küçükken kolera hastalığına yakalanmış. Neredeyse bir sene yatması gerekmiş. İyileşme dönemine yakın babası oğluna “Din adamı yetiştiren bir okula gitmesini istediğini” söylemiş. Tesla teknik konulara meraklıymış. Babası bu isteğinden vazgeçene kadar yataktan çıkmamış. Sonunda babası ikna olmuş. Tesla, Avusturya’daki Politeknik Enstitüsü ve Prag Üniversitelerinde eğitim almış. Elektrik mühendisi olmuş. İcatlar yapmış. “Yeteneğiniz olduğu konuda eğitim alın ve çalışın.” diyor.

Sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız. Çalışmak için kimsenin zorlamasına gerek olmadığını düşünüyor. Düşünmeyi de çalışmak olarak görüyor bu arada.

Nikola Tesla bir “hiperpoliglot” du. Yani çok sayıda dili akıcı bir şekilde kullanabiliyordu. Tesla 8 dil biliyordu. Anadili Sırpça, İngilizce, Çekçe, Almanca, Fransızca, Macarca, İtalyanca ve Latince.

Nikola Tesla küçüklüğünden beri düşündüğü her şeyi zihninde canlandırabiliyormuş. Başlangıç bu onu çok korkutuyormuş. Ama sonra bu özelliğini icatlarını tasarlamak için kullanmış.

  Dr. Aytuğ Kolankaya Kimdir?

Avrupa’daki İş Hayatı

Tesla, Budapeşte’nin Telefon Borsası’nda baş elektrikçi olarak çalışmaya başlamış. Merkez istasyonunda kullanılan makinelerin geliştirilmesine katkıda bulunmuş. Tesla’nın yaratıcılığı dikkatleri çekmiş ve o Fransa’da bulunan Edison Şirketi’nde çalışmaya başlamış.

Amerika Günleri

Tesla 28 yaşında Amerika’ya göç etmiş. Thomas Edison’un yanında elektrik mühendisi olarak çalışmaya başlamış.Aralarında geçen bir tartışmadan sonra istifa etmiş. Bir süre yol inşaatında amele olarak çalışmış.

Nikola Tesla ve Thomas Edison arasında bir çekişme olduğunda söz edilir hep. Tesla kendisini ilk keşfeden ve Amerika’ya davet eden Edison hakkında ilk zamanlarda bakın ne düşünüyormuş.

Edison’la tanışmamız benim için akıldan çıkmayacak bir hadiseydi. Yaşamının başında kendisine hiç fırsat tanınmamış, hiç bilimsel eğitim görmemiş birinin bunca iş başarmış olması beni hayran bırakmıştı. Oysa ben bir düzine dil öğrenmiş, edebiyat ve sanatla ilgilenmiş, en güzel yıllarımı kütüphanelerde geçirmiş, elime ne geçerse okumuştum.

Nikola Tesla

Tesla’nın Patentleri

Nikola Tesla, icatları için dünya çapında yaklaşık 300 patent elde eden bir mucittir.

Tesla’nın Projeleri

Niagara Şelalesindeki Hidroelektrik Santrali

Tesla Nigara projesini aldığında birçok yatırımcı hidroelektrik santrallerinin çalışıp çalışmayacağından şüphe ediyordu. Fakat 16 Kasım 1896’da düğmeye basıldığında New York-Buffalo’da 34 kilometre çapında tüm ışıklar yandı. Birkaç yıl içinde istasyon çapını New York merkezine kadar genişletti. Bu da 644 kilometre çapında her yerin aydınlanması demekti. Tesla’nın çocukluk hayali gerçekleşmişti, Tesla Niagara şelalesinden ciddi miktarda elektrik üretiyordu.

Alternatif Akım (AC) Elektrik

Tesla, 20. yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve dünya çapında standart olarak kalmaya devam eden AC elektriğinin nasıl üretileceği ve kullanılabileceğiyle ilgili icatlar yaptı ve patent başvurusunda bulundu.Tesla’nın AC sistemi, uzun zamandır ülkeye güç sağlamak için bir çözüm arayışında olan Amerikalı mühendis ve işadamı George Westinghouse’un dikkatini çekti. Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağına inanarak patentlerini satın aldı.

  Che Guevara

Tesla Bobini

19. yüzyılın sonlarında, Tesla, kablosuz teknolojilerin temelini oluşturan ve bugün radyo teknolojisinde hala kullanılan “Tesla bobini” nin patentini aldı. Bir elektrik devresinin kalbi olan Tesla bobini, birçok erken radyo iletim anteninde kullanılan bir indüktördür.

Tesla’yla İlgili İlginç Bilgiler

  • Manyetik alan birimi Tesla (T)’dır. Alt birim olarak da Gauss (G) kullanılır. 1 T= 10 000 G.
  • Tesla birimini, bir görüntüleme yöntemi olan MR (manyetik rezonans)’ın gücünü tanımlamak için kullanırız; 1,4 T, 3 T gibi.
  • Nikola Tesla hayranı Elon Musk elektrikli araba üreten firmasına Tesla adını vermiştir. Ayrıca bu firma Tesla marka arabalar üretir.
Paylaş

Bir Cevap Yazın