J.K. Rowling Kimdir? (Hayatı)

0
1221
görüntülenme
J.K. Rowling Kimdir? (Hayatı)
J.K. Rowling Kimdir? (Hayatı)

JK Rowling, tarihteki en popüler kitap ve film serilerinden biri olan “Harry Potter” adlı fantastik serinin yaratıcısı olarak bilinir.

Joanne Rowling, İngiltere’de 31 Temmuz 1965’te doğdu. Harry Potter kitabını ilk yayınlayacak yayınevi, kadın olduğu anlaşılırsa daha az satış yapacağını düşünüp ona ismini kısaltmasını söylemiş; Joanne de adını büyükannesinin adı olan Kathleen’le birleştirerek “J.K” kısaltmasına ulaşmış ve kitaplarında bu ismi kullanmıştır.

Joanne’nin bir kız kardeşi vardır, adı Dianne Rowling’dir ve Joanne’den iki yaş küçüktür. Joanne’nin annesinin MS hastalığı vardı ve Joanne annesini bu hastalığı yüzünden 25 yaşındayken kaybetti. Annesi vefat ettiğinde 45 yaşındaydı.

Joanne’nin üç çocuğu vardır: Mackenzie Jean Rowling Murray, David Gordon Rowling Murray ve Jesscia Isabel Rowling Arantes. Joanne iki kere evlenmiştir. Jorge Arantes ile 1992–1995 arasında evli kalmış ve 2001’den beri Neil Murray ile evliliğini sürdürmektedir. JK Rowling, İskoçya’da Edinburgh’da yaşıyordu ve ilk kitabı Harry Potter ve Sorcerer’s Stone’dan önce bekâr bir anne olarak geçinmeye çalışıyordu. Rowling, 2012 yılında Casual Vacancy adlı romanını yayınladı. 2016’da ise “The Cursed Child” adlı bir tiyatro ve “Fantastic Beasts and Where to Find Them” adlı bir film sundu.

J.K Rowling’in hayatı ile ilgili Magic Beyond Words adında bir film bile vardır.

  Jackson Pollock Kimdir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın