Ali Kuşçu Biyografisi (1403 – 1474)

0
1589
görüntülenme
Ali Kuşçu Biyografisi (1403 – 1474)
Ali Kuşçu Biyografisi (1403 – 1474)

Herkes tarafından Ali Kuşçu olarak tanınan, Türk İslam Dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Ali Kuşçu’nun gerçek adı Ali Bin Muhammed’dir. Ali Kuşçu İslam dünyasına çeşitli eserler kattığı için bu yazı dizimizde kendisi hakkında bilgi vermek istedik. Astronom, matematikçi ve dil bilimci olan Ali Kuşçu, Timir İmparatorluğunun hükümdarı olan Uluğ Bey’in kuşçusu olarak görev aldığından dolayı kendisi kuşçu lakabı ile anılmaktadır.

Ali Kuşçu Kimdir?

Ali Kuşçu 1403 yılında Semerkand bölgesinde dünyaya geldi. Uzun yıllar boyunca İstanbul’da yaşayan Ali Kuşçu 16 Aralık 1474 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ali Kuşçu gök bilimleri, matematik ve dil bilimi konusunda uzun süre çalışmış ve bu dallarda çeşitli eserler vermiş olan isimlerden birisidir.

Ali Beye kuşçu denilmesinin temel sebebi babasının Timur İmparatorluğunda Uluğ Beyin kuşçuluğu yapmasıdır. Henüz küçük yaşlardayken sürekli gözü göklerde olan Ali Kuşçu bu yaşlardan itibaren gök bilimi ile bilgilenmeye başlamış ve sürekli göz yüzünü gözlemleyerek çeşitli çalışmalar yapmıştır. Kendisini bu ilim alanında ileri noktalara taşımak adına dönemin ünlü hocaları olan Bursalı Kadızâde Rumî, Gıyâseddin Cemşîd ve Muînuddîn Kâşî’den matematik ve astronomi dersi almıştır.

Ali Kuşçu Osmanlı Devleti ile Akkoyunlu Devleti arasında yapılan savaş soransında Fatih Sultan Mehmet aracılığıyla İstanbul’a getirildi. Bu tarihten sonra Ali Kuşçu Osmanlı Devletinde çeşitli görevler üstlenmiş ve bilimsel olarak çeşitli çalışmalar yapmıştır.

Ali Kuşçu Eserleri Çalışmaları

  • Risale-i fi’l Hey’e (astronomi)
  • Şerh-i Tici Uluğ Bey (astronomi)
  • Risale-i fi’l Fethiye (astronomi, Risale-i fi’l Hey’e adlı eserinin Arapçasıdır)
  • Risale fi’l Muhammediye (matematik, cebir ve hesap)
  • Unkud-üz-Zevahir fi Man-ül-Cevahir (Günümüz Türkçesi: Mücevherlerin Dizilmesinde Görülen Salkım)
  • Et-Tezkire fî Âlâti’r-RuhâniyyeTakiyyuddîn Râsid bu eserden söz eder.
  Marie Curie Kimdir, Neyi İcat Etmiştir?

Ali Kuşçu kimdir konusunda sizlere özet halinde bilgiler aktarmış bulunuyoruz. Zaman içerisinde ünlü bilim insanının hayatını irdelemeye devam edeceğimiz gibi eserlerini de derin bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın