Küresel Isınma Nedeniyle Yeryüzünden Silinme İhtimali Olan 10 Ülke

0
764
görüntülenme
Küresel Isınma Nedeniyle Yeryüzünden Silinme İhtimali Olan 10 Ülke
Küresel Isınma Nedeniyle Yeryüzünden Silinme İhtimali Olan 10 Ülke

Bangladeş

Bangladeş
Bangladeş

Bangladeş, Güney Asya’da bulunan, Hindistan ve Myanmar ülkeleri ile sınırlarını paylaşan ve listedeki ada olmayan ülkedir. 163.18 milyondan fazla nüfusu vardır. Bu ülkede yaşayan insanlar sel, siklon ve kasırga gibi doğal afetler tarafından sürekli olarak tehdit altındadır ve bu doğal felaketlerin küresel iklim değişikliğinden dolayı sıklığı artmaktadır. Himalaya dağlarının buzulları, ortalamadan hızından daha hızlı eriyerek, artan taşkınlar ile sonuçlanmaktadır. Ülkenin en az % 25’i her yıl sel baskınlarıyla karşı karşıya olup, bu da sakinlerin bu koşullara uyum sağlamasına yol açmıştır. Bu uyarlamalardan biri, tarımsal ürünlerin, su seviyeleri yükseldiğinde yüzebilen büyük salların üzerinde yetiştirilmesi olmuştur. Araştırmacılar önümüzdeki yıllarda yaklaşık 20 milyon iklim mültecisinin evlerinden zorla çıkacağına inanmaktadır.

Komorlar

Komorlar
Komorlar

Komorlar, Afrika’nın doğu kıyısındaki Madagaskar ve Mozambik ülkeleri arasında yer almaktadır. 3 büyük adadan ve 798.000 nüfuslu birkaç küçük adadan oluşmaktadır. Bu ülke iklim değişikliğine karşı savunmasız olarak kabul edilir ve yükselen deniz seviyesinden ve artan su basmasından kaynaklanan zararlara maruz kalmıştır. Bu konular tarımsal üretimi azaltmış, mercan resifinin tahribatına neden olmuş ve yerel balıkçılık endüstrisini etkilemiştir. Küresel İklim Değişikliği İttifakı, ülkenin bu olumsuz etkilerle savaşmasına yardım etmek için hükümetle birlikte çalışmaktadır.

Tonga

Tonga
Tonga

Güney Pasifik Okyanusu’nda bulunan Tonga, 169 adadan oluşur. Toplam nüfusu 103.000’in üzerindedir ve sadece 36 ada vardır. Bu ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biri hızla yükselen deniz seviyesidir. Sakinleri ve yerel işletmeleri suyun yükselmesinden dolayı sular altında kalmış olan evlerini, ofislerini ve restoranlarını kurtarmakla uğraşmaktadırlar. Bu Ülkedeki mangrovlar tahrip olmuş ve kıyı şeridi fırtınaya ve erozyona maruz kalmıştır.

Seyşel Adaları

Seyşel Adaları
Seyşel Adaları

Seyşeller, batı Hint Okyanusu’nda yer almakta ve toplam 115 adadan oluşmaktadır. Adaları çevreleyen artan okyanus sıcaklıkları burada mercan resiflerini yok etmektedir. Bu resifler, adaları erozyondan korumak için önemli olduğundan dolayı onlar olmadan, adalar şimdi erozyon tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Deniz seviyesinin sadece 3 metre yükselmesi durumunda, burada yaşayan 92.000 kişi evlerinden olacaktır.

  Türkiye'nin Yıllık Doğalgaz Tüketim Tablosu: Ne kadar, Kaç metreküp, Kaç dolar?

Palau

Palau
Palau

Palau, Filipinler’in güneydoğusunda yer almakta ve 300’den fazla adadan oluşmaktadır. Yaklaşık 21.000 nüfusu esas olarak 8 büyük adadan 1’inde yaşamaktadır. Yükselen deniz seviyeleri şimdilerde buradaki topluluklara zarar vermiş, mevcut arazilerde erozyonun artması ve tarımsal ürünlere ulaşan tuzlu suyun artmasına neden olmuştur. Bu suyun daha fazla ısınması, daha fazla erozyona olanak tanıyan ve yerel balıkçılık endüstrisine olumsuz bir etkisi olan, çevredeki mercan resiflerini de tahrip etmektedir.

Nauru

Nauru
Nauru

Orta Pasifik Okyanusunda bulunan Nauru, sadece 21 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır ve 10,000’in üzerinde bir nüfusa sahiptir. Bu adada madenciliğin tarihi nedeniyle, toprak alanlarının çoğu insan yerleşimi için uygun değildir. Burada yaşayanların, küresel ısınmadan dolayı hızla yok olan sahil şeridi boyunca yaşamak dışında başka seçenekleri yoktur. Hükümet, sakinleri için mevcut araziyi arttırma girişimi sırasında eski madencilik alanlarını restore etmek için bir proje başlatmıştır. Ek olarak, çevresel sürdürülebilirlik, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik girişimlerde politikalarının kilit bir bileşeni haline gelmiştir.

Kiribati

Kiribati
Kiribati

Bir ada ülkesi olan Kiribati, ABD’nin Hawaii eyaleti ile Avustralya’nın Pasifik Okyanusu arasında yer almaktadır. 33 adaya ve 811 kilometre karelik bir alana sahiptir. Ülke, yükselen deniz seviyelerinin etkileriyle karşı karşıyadır. Örneğin, 1992 ile 2010 arasında, okyanus yılda toplam olarak 0.7 inç yükselmiştir. Bazı bölgelerde, sudaki artış çok daha yüksek olmuştur. Kiribati sakinlerinin çoğu, topluluklarını kaybettikten sonra en büyük adaya taşınmıştır. Bu ülkenin başkanı, adanın nüfusunu yeniden canlandırmak için Fiji’den alan satın almıştır.

Mikronezya

Mikronezya
Mikronezya

Filipinler’in doğusunda bulunan Mikronezya Federal Devletleri, 607 ada ve atolden oluşuyor. Buradaki yükselen deniz seviyeleri zaten çok büyük hasarlara neden olmuş ve hatta dalgaların altında yerel mezarlıkların yok olmasına neden olmuştur. Bu tehditlere cevaben hükümet, sürdürülebilir ekonomik kalkınma politikalarını ve iklim uyarlama planlarını yürürlüğe koydu. Bu adaları çevreleyen okyanusun, bu yüzyılın sonuna kadar 16 ila 62 inç arasında yükselmesi bekleniyor.

  Son Yüzyılda Meydana Gelen En Şiddetli Depremler

Tuvalu

Tuvalu
Tuvalu

Tuvalu, Hawaii ile Avustralya arasında, Pasifik Okyanusu’nda yer alan 3 resif adasından ve 6 atomadan oluşmaktadır. Sadece 26 kilometre karelik alanı kaplamakta ve 10,640 kişilik nüfusa sahiptir. Bu ülkenin sakinleri, küresel iklim değişikliğinden dolayı burada meydana gelen hasarın bir sonucu olarak başka yerlerde sığınmaya çalışmaktadırlar. Buralarda yaşayanlar sadece canlı arazi alanını yitirmekle kalmamakta ve sürekli erozyon ve su baskınlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar, ancak kalan toprakların toprak tuzluluğu tarımsal çabalar için çok yüksek olmaktadır.

Maldivler

Maldivler
Maldivler

Maldivler, Hindistan’ın batısında yer almakta ve yaklaşık 1.100 adadan oluşmaktadır. Dünyanın en düşük yalancı adaları olarak, deniz seviyesinin sadece 4,2 metre üzerinde olan bu ülke, yükselen deniz seviyelerinin etkilerine özellikle maruz kalmaktadır. Buradaki adaların birçoğu, insan yerleşimi için uygun arazi alanını etkin bir şekilde azaltan önemli bir plaj erozyonu rapor etmektedir..

İçerik Tablosu

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın