Pi Sayısını Kim Buldu?

0
7361
görüntülenme
Pi Sayısını Kim Buldu?
Pi Sayısını Kim Buldu?

Pi sayısı, matematik alanında en çok kullanılan terimlerden birisidir. Pi sayısını bu kadar çok kullanıyor olmamıza rağmen pi sayısını kim buldu sorusunu sorduğumuz zaman maalesef matematik alanında çalışmalar yapan bazı kişiler dahi hiç kimse doğru cevabı verememektedir. Matematik işlemlerini daha kolay yapabilmemizi sağlayan pi sayısını kim buldu diye merak edenleriniz varsa sizlere pi sayısı hakkında anlatılanları sunacağız.

Pi sayısı denildiği zaman birçoğumuzun aklına küçük “n” harfine benzeyen bir sembol gelmektedir. Yaptığımız araştırmalar sonucunda ilgili sembolün Yunan alfabesinin 16. harfi olduğunu öğrendik. İlgili sembolü kullanan ilk kişi İsviçreli bir matematikçi olan Leonhard Euler’dir. Kendisi birçok çalışmasında bu sembolü kullanmıştır ancak ilgili sembolün niçin kullandığını hiçbir zaman söylemiştir. İlerleyen yıllarda ise diğer matematikçiler de aynı bu sembolü kullanmaya devam etmişlerdir.

Bazı kaynaklarda ise pi sayısının ilk olarak milattan önce 212 senesinde dönemin ünlü bilim adamlarından birisi olan Arşimet tarafından kullanıldığı söylenmektedir. Matematik alanında pi sayısı genel olarak 3,14 olarak alınmaktadır. Tabii ki pi sayısı 3,14’ten ibaret değildir. Pi sayısı irrasyonel bir sayıdır ve sonsuza kadar devam etmektedir. Günümüzde pi sayısının tamamını yazabilen kişi henüz çıkmamıştır.

İnsanlar pi sayısını kim buldu sorusunun cevabını merak ettikleri kadar pi sayısı nasıl bulunmuştur sorusunun cevabını merak etmektedir. Matematiğin temel sayılarından birisi olan pi sayısı bir dairenin çevresinin çapına oranlanması ile bulunmaktadır. Hangi daire ele alınırsa alınsın yapılacak oranlama sonucunda pi sayısı elde edilmektedir.

  Mısır Bitkisinin Tarihçesi (Keşfi)
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın