Büyük Türk Amirali Ve Denizci Bilgin: Piri Reis

0
536
görüntülenme
Büyük Türk Amirali Ve Denizci Bilgin: Piri Reis
Büyük Türk Amirali Ve Denizci Bilgin: Piri Reis

Doğum tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte 1465 ile 1470 yılları arasında, o tarihlerde Türk deniz üssü olarak bilinen küçük bir sahil kasabası Gelibolu’da doğmuştur.

Piri Reis’in amcası o dönemin ünlü denizcisi ve daha sonraları Osmanlı Devleti’nin Akdeniz amirallerinden Kemal Reis’tir. 14 yıl aralıksız amcasının gemisinde her türlü mesleki bilgi ve beceriyi kazanmış, o dönem gemicilerinin üstün özelliklerinden korsanlık ile birlikte devlet görevinde de bulunmuştur. Bu yıllara ait bilgileri daha sonra yazdığı “Kitab-ı Bahriye” adlı eserinden öğreniyoruz.

Piri Reis, bu kitabında amcası Kemal Reis ile dolaştığı yerleri ve tarihî olayları özgün anlatımıyla aktarmaktadır. Piri Reis bulundukları yerlerin ve bölgedeki adaların fiziki bilgilerini ve kimlere ait olduğunu da notlarına almıştır. Piri Reis’in “Kitab-ı Bahriye” eserinden edindiğimiz bilgilere göre Kristof Kolomb’un Amerika hakkındaki haritasını 1494-1496 yıllarında ele geçirdiğini anlıyoruz.

Mısır, Osmanlı topraklarına katılınca 1517’de İskenderiye’ye bir filo ile giden Yavuz Sultan Selim ile şahsen tanışma fırsatını bulan Piri Reis, daha önceleri hazırladığı dünya haritasını padişaha hediye etmiştir. Mısır seferinden sonra tekrar Gelibolu’ya dönen Piri Reis burada bilimsel çalışmalarına devam etmiştir

  Bir Doğa Gönüllüsü: Hayrettin Karaca
Paylaş

Bir Cevap Yazın