Sağlığımız İçin Bir Tehlike: Trans Yağlar

0
934
görüntülenme
Sağlığımız İçin Bir Tehlike: Trans Yağlar

Yağlar, hayatımızın vazgeçilmez besin kaynaklarından biridir. Yediğimiz besinlerin çoğunda az ya da çok miktarda yağ bulunmaktadır. Yağlar, vücudumuzun ihtiyacı kadar alındığında son derece yararlı olduğu halde fazlası alındığında vücuda olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu yüzden bir insanın günlük yağ alımı enerji ihtiyacının yaklaşık %30’u kadar olmalıdır. Bunun içinde, alınan doymuş yağ oranı ise günlük enerji ihtiyacının en fazla %7’si kadar olmalıdır. Özellikle hazır gıdalarda bulunan trans yağlar, kalp ve damar sağlığı açısından son derece zararlı maddelerdir.

Sıvı yağlara uygulanan işlemler sonucunda ortaya çıkan trans yağlar margarin, cips, kızarmış tavuk ve patates, kraker ve pasta gibi pek çok gıda ürününde bulunmaktadır.

Bu gıda ürünlerinden kraker, bisküvive pastalarda %40, kızarmış patateste %8, cipslerde %5, margarinlerde yaklaşık %17 oranında trans yağ bulunmaktadır. Bu yüzden bu ve benzeri gıdaların tüketilme miktarlarına dikkat edilmesi gerekir.

Günlük enerji ihtiyacını karşılamak için alınması gereken yağların çoğunluğunun zeytinyağı ve fındık yağı gibi tekli doymamış yağlardan, çok azının ise margarin gibi doymuş yağlardan olması gerekir. Bu taktirde yağ kullanımının sağlık açısından bir zararı olmayacaktır.

Bunun için trans yağ içermeyen ve doymuş yağ oranı düşük olan yumuşak margarinler tercihedilmelidir. Peki, market raflarından aldığımız bu ürünleri nasıl tanıyacağız?

Trans Yağ Yoktur!

Trans yağların zararlarının son zamanlarda daha iyi anlaşılmasıyla birlikte hazır gıdaların birbölümünde trans yağ kullanılmamaya başlandı. Bu ürünlerin ambalajlarında bunu belirtmek için “Trans yağ yoktur.” etiketi bulunmaktadır.

Bilinçli ve sağlığına dikkat eden bir tüketici olarak satın alacağımız ambalajlı gıdalarda bu etikete dikkat etmeliyiz.

  Sınav Kaygısı Nedir? Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Önerileri
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın