Yazının Bulunmasının İnsanlık İçin Önemi Nedir?

3
11742
görüntülenme
Yazının Bulunmasının İnsanlık İçin Önemi Nedir?
Yazının Bulunmasının İnsanlık İçin Önemi Nedir?

Yazı, neredeyse insanlık tarihi kasar eski bir değerdir. Yazının bulunması ile birlikte bilgilerin aktarılması kolaylaştığından dolayı insanlık adeta çağ atlamıştır. Yazının bulunmasının insanlık için önemi nedir dediğinizde eminiz sizlerin de aklınızda birçok önemli husus gelecektir. Yazı olmasaydı ne olurdu sorusunu kendinize sormanız olayın ne kadar önemli olduğunu sizlere hissettirecektir.

İnsanlık tarihi süresince ortaya konulmuş olan buluşların en yararlılarından biri kuşkusuz ki yazıdır. Yazı yardımıyla insanoğlu mühim olayları kaydedebil böylece kültürel birikimlerini gelecek nesillere ulaştırmayı başarmıştır. Makale bulunmamış olsaydı bugün aldığımız malumatların büyük bölümünü bilemezdik. Bu yüzden yazının icadı insanlık için muazzam ehemmiyet arz etmektedir.

Yazının icat edilmesi ile beraber toplumlar arasındaki haberleşme daha da güçlenmiştir. Yazılı yapıtlar yardımıyla elde edilmiş malumatlar gelecek kuşaklara rahatça aktarılabilmiştir. Meydana getirilen anlaşmalar makale vasıtasıyla kayıt altına alınmış, böylece karışıklıklar engellenmiştir. İnsanların haiz oldu fikir ve malumatlar yazı ile saklanabilmiş ve diğer insanlara ulaştırılarak yaygınlaştırılmıştır. Eğitim ve öğretim basılan kitaplar yardımıyla yaygın hale gelmiş ve kolay hale gelmiştir. Yasa ve kaideler yazı ile kalıcı vaziyete getirilmiştir. Bu sayede ülkenin herhangi bir yerinde işlenen suç, diğer bir yerde işlenen suç ile aynı cezaya çarptırılmıştır.

Hayatımızın neredeyse her alanında yer alan yazının adaleti sağlama konusunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlık var olduğu günden beri en çok adaletsizlikten yakınmaktadır. Yazı sayesinde adaletsizliğin ciddi oranda önlendiğini söyleyebiliriz.

  Kuraklık Nedir, Nasıl Oluşur?
Paylaş

3 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın