Yin-Yang Nedir, Gizli Anlamları Nelerdir?

0
13309
görüntülenme
Yin ve Yang Nedir, Gizli Anlamları Nelerdir?
Yin ve Yang Nedir, Gizli Anlamları Nelerdir?

Bu sembolü daha önce geçici bir dövme olarak veya bir Çin tapınağında görmüş olabilirsiniz. Bu sembolün adı yin-yang‘dır. Çin’de doğmuş bir din olan Taoizm‘den gelir ve sandığımızdan daha fazla anlamı vardır. Yin sarmalın karanlık kutbu, yang aydınlık olan kutbudur ve iki kısımda da karşıt renkte bir nokta vardır: Bize yin ve yang’ın anlamı konusunda ipucu verir. Her şey içinde, karşıtının tohumunu taşır: Darth Vader iyiliğin tohumunu taşır ve Luke’ta da karanlık taraftaki babasının yolundan gitme potansiyeli vardır. Tıpkı Luke ve babası gibi yin ve yang da tamamen karşıt kavramlar değillerdir. Birbirleriyle akrabadır.

Taoistler evrenin; enerjiler, titreşimler ve maddeden oluştuğuna inanırlar. Bunlar farklı bağlamlarda, farklı davranış gösterirler. Bir şey yin veya yang olabilir. Bu birçok şeye bağlıdır. Büyüyen buğday yang iken, biçildiğinde yin’dir. Dalganın zirve noktası yang iken, çukur noktası yin’dir. Çin’de bir vadideki köylerin güneşli kısmı Liuyhang ya da Shiyang gibi isimlere sahiptir. Ancak örneğin, Yangtze Akarsu Vadisi’nde gölgede kalan köyün adı Jiangyin’dir. Fren pedalı yin iken, gaz pedalı yang’dır. Yumurtanın kabuğu yang, yumurtanın içi yin’dir. Anlıyor musunuz? Yang daha sert, daha güçlü, daha aydınlık ve daha hızlıdır. Ancak biri diğerine dönüşebilir veya bunlar, bir bozuk paranın iki yüzüdür. Güneş ışınları, gölgeye göre yang’dır. Atış yang, yakalayış yin’dir. Yang, bir eylem başlatır. Yin o eylemden etkilenir ve o eylemi tamamlar. Yin, bir kupanın iç boşluğudur, onsuz kupa, kupa olmaz. Yang ise kupanın kendisidir. Ancak kahvenin sıcaklığı yang’dır. Koyuluğu yin’dir. Yang bazen kırar geçirir, ancak çok kuvvetli yin’ler de vardır. Kırıp geçirmese de yin, sarmalın koyu kutbudur, dişildir, ancak içinde beyaz bir nokta vardır. Yang aydınlık kutuptur, erildir, ancak onun içinde de siyah bir nokta vardır. Akarsu sakince akarken yin, şelaleden aşağı indiğinde yang’dır.

  Dünyadaki En Ünlü 10 Seri Katil

Taoizm, evrende bir güç olduğunu söyler. Bu güç tüm güçlerden daha büyük , daha derin ve daha gerçektir. Bu güce Tao adı denir ve yol demektir. Yıldız Savaşları’ndaki güç gibi Tao’nun da iki tarafı vardır. Yüce gücün tamamen iyi ve muhtemelen düşmanının tamamen kötü olduğu diğer dinlerden faklı olarak. Taoizm, hem yin hem de yang’dan öğrenmemiz gerektiğini söyler. Ve tanrıları kişileştirilmiş dinlerden farklı olarak, Taoizm’deki yüce güç kişisel değildir.

Taoistler, yol ile uyum içinde yaşayan insanın, evrenin doğal akışıyla savaşmasına gerek kalmayacağını öğretir. Örneğin, daha çok dinle, daha az tartış. Bir şeyde geri çekilmeye veya bir eylemi geri almaya hazırlıklı olursan daha hızlı bir ilerleme kaydedersin. En iyi olmak zorunda değilsin, neysen o ol. Basit yaşa. Karmaşıklıklar seni Tao’dan uzaklaştırır. Taistler, “Bilge insan esnektir” der. Taoizm, Tao’yu kullanmayı öğrenmekten ibarettir. Bu sebeple, yang’ının ve yin’inin arasındaki farkı anlamalısın.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın