Dünya Neden Döner?

0
1602
görüntülenme
Dünya Neden Döner?
Dünya Neden Döner?

Yaşlısından gencine herkes Dünya’nın kendi ekseni etrafında döndüğünü bilir. İyide neden döner Dünya? Hadi birlikte bakalım.

Kuzey Kutbu’ndan bakarsak gezegenimiz saat yönünün tersine dönmektedir. Ekvator üzerindeki dönüş hızı saatte 1600 km’yi bulur. Neyse ki atmosferde gezegenimiz ile birlikte döner bu sayede hiçbir şey hissetmeyiz. Gezegenimiz dev bir gaz ve toz bulutunun sıkışmasıyla meydana gelmiştir. Birbirini çeken parçacıklar sıkışıp yoğunlaştıkça bu yapı giderek artan hızda dönmeye başlamış ve sonunda gezegenimiz haline gelmiştir.

Dünya’nın dönmesi buz patenine benzetebiliriz

Bu dönme etkisini buz pateninden bilirsiniz belki. Buz üzerinde dönen bir artistik patinajcı izlediniz mi hiç? Önce yavaş yavaş dönmeye başlar. O sırada kolları açıktır. Sonra kollarını toplamaya başlar ve dönüşü de giderek hızlanır. Fizikçiler bu durum için dönme kuvvetinin korunmasından bahsederler. İşte gezegenimizin dönmesinde de aynı fizik yasası geçerlidir. Çünkü gezegenimizin oluşumu sırasında gaz ve toz bulutu sıkışmıştır. Tıpkı patinajcının kollarını toplaması gibi. Böylece gezegenimizin dönüş hızı da artmıştır. Bundan 4 milyar yıl önce o zamanki genç Dünya’mızın 1 günü 14 saat sürüyordu. Yer kabuğunun iç katmanlarındaki sürtünme ve gelgit kuvvetleri gezegenimizin dönüşünü yavaşlattı. Gezegenimiz giderek yavaşladı. Günümüzden 400 milyon yıl önce kendi çevresindeki dönüşünü 22 saatte tamamlar hale geldi. Bugün bu süre tabii ki 24 saat.

  Dejavu Nedir?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın