Ülkemizde Çevreyi Korumak Amacıyla Çalışan Kuruluşlar

0
2240
görüntülenme
Ülkemizde Çevreyi Korumak Amacıyla Çalışan Kuruluşlar
Ülkemizde Çevreyi Korumak Amacıyla Çalışan Kuruluşlar

Çevre kirliliği ile ilgili kuruluşlar genel olarak çevreyi korumak ve çevrenin doğal bir şekilde kalmasını sağlamak adına mücadele etmektedirler. Ülkemizde çevreyi korumak amacıyla çalışan kuruluşlar görevlerini layıkıyla yerine getiriyor olsa da insanların bilinçsiz davranması nedeniyle çevre kirliliği olanca hızıyla devam etmektedir. Ülkemizde çevreyi korumak amacıyla çalışan kuruluşlar bünyesine her yıl çok sayıda kişiyi dahil ederek çevreyi korumak adına gruplar halinde mücadele etmektedirler. Ülkemizde bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak amacının doğayı korumak olduğunu söyleyebiliriz.

Mevcut hükümetimiz çevre kirliliğini önlemek adına çevre kirliliğini önlemek ve doğayı korumak için mücadele eden kuruluşlara destek vermektedir. Verilen bu destekler meyvesini vermiş ve çevre kirliliği büyük oranda azalmıştır. Türkiye’de çevreyi ve doğayı korumak için kurulan vakıf ve dernekler bünyesinde yer alan kişiler kirlenmenin önüne geçmek adına özellikle insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini söylemektedir. Doğal hayatın temel bileşenlerini incelediğimizde karşımıza hava, su ve toprak çıkmaktadır. Yaşamın kusursuz bir şekilde devam edebilmesi adına bu temel bileşenlerin temiz tutulması ve korunması önemlidir. Bu ana bileşenlerin korunması canlıların sağlıklı bir şekilde yaşam sürmesini sağlamaktadır işte ülkemizde çevreyi korumak amacıyla çalışan kuruluşlar bu yüzden faaliyetlerine olanca hızıyla devam etmektedir.

Ülkemizde de bu doğrultuda çalışma yapan çok sayıda sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır. Bunlar;

  • Çevre ve Kültür Derneği
  • Doğal Hayatı Koruma Derneği
  • Türkiye Erozyonla Mücadele ve Eğitim Vakfı
  • Doğa ile Barış Derneği
  • Türkiye Çevre Vakfı
  • Greenpeace

Çevrenin korunması adına insanların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. İnsanlar bilinçsiz bir şekilde davranmaya devam ettiği müddetçe dünya üzerindeki yok oluş her geçen yıl katlanarak büyüyecektir ve doğayı yaşanmaz bir hale getirecektir. Dünya bizlere biraz mirastır ve bizler de bu mirası gelecek nesillere bırakmak zorundayız. Gelecek nesillerin temiz bir çevrede yaşaması adına bizler de doğayı korumak adına hem bireysel hem de ülkesel bazda mücadele etmeliyiz.

  Sınırlı Bir Kaynak: Toprak
Paylaş

Bir Cevap Yazın