Türkiye’de Kamp Kurabileceğiniz 11 Yer

0
635
görüntülenme
Türkiye'de Kamp Kurabileceğiniz 11 Yer
Türkiye'de Kamp Kurabileceğiniz 11 Yer

Kamp sezonu yaklaşıyor, çadırımı alıp bir yerlere kaçayım tabiatla baş başa kalayım diyorsan işte yakınıyla uzağıyla gidebileceğin 11 değişik nokta:

1- Erikli Yaylası, Yalova

Her mevsim gidilebilecek bir kamp alanı arıyorsan Erikli Yaylası ilk seçeneğin. Yeni yapılan asfalt yolla erişimi da kolaylaşan Erikli Yaylası’nın yakınında temiz su ihtiyacını giderebileceğin bir nehir ve isimi Çifte Şelale olan iki şelale bulunuyor.

En ideal kamp vakiti: Dört mevsim, bilhassa ilkbahar

2- Aytepe Yaylası, İzmit

Şayet şehirden hem uzakta olmayı hem de şehre kolayca geri dönebilmeyi istiyorsan bir seçeneğin de İzmit’teki Aytepe Yaylası. Çadırını kurduğun yerden şehrin ışıklarını izlerken “iyi ki kaçmışım” demek için mükemmel bir yer.

En ideal kamp vakiti: Dört mevsim

3- İğneada, Kırklareli

Karadeniz’in Trakya kıyısında uzanan yemyeşil İğneada, Türkiye’nin en büyük longoz ormanlarına sahip. Göletler içindeki ağaçların arasından kanoyla geçip ormanda trekking yapabileceğin mükemmel bir tabiata sahip olan İğneada’da serüven dolu bir kamp kurabilirsin. Aynı zamanda yanına resim makinesi almayı unutma zira bir hayli değişik kuş türüyle tanışacak, balık peşindeki karabatak ve su samurlarının komik hallerine şahit olacaksın!

En ideal kamp vakiti: İlkbahar, yaz

4- Kazdağı, Çanakkale

Oksijeni bol havası, doğasıDoğasıyla, şelaleleri ve buz gibi suyuyla masalımsı bir atmosfere sahip Kazdağı’nda en güzel kamp tecrübelerinden birini yaşayabilirsin. Ayrı olarak doruğa yapacağın bir yürüyüş de çok zevkli olacaktır. Şayet suyun soğukluğuna dayanabileceğini düşünüyorsun yanına mayo da al! Çadırın için Kazdağı’ndan uygun bir nokta seçebileceğin gibi Mehmetalan Köyü’ndeki Hızır Kamp’ta da kalabilirsin.

En ideal kamp vakiti: İlkbahar, yaz

5- Ada Camping, Bozcaada

Bozcaada’da bol güneşli, bol rüzgarlı bir tatil yapmak ister misin? Bozcaada’nın güneyinde bulunan Ada Camping’de kendi çadırını kurabilirsin veyahut kamp alanındaki karavan ve bungalovlarda kalabilirsin.

  Doğal Kaynakların Bilinçsiz Kullanımı ve Çevre Sorunları

En ideal kamp vakiti: Mayıs-haziran, eylül-ekim

6- Cunda, Balıkesir

Yeşil ve mavinin binbir tonunun birleştiği bir noktada Midilli’ye karşı kamp yapmaya ne dersin? O vakit Cunda tam sana göre. Bir yer belirleyip kendi çadırını kurabileceğin gibi, sene süresince açık olan Ada Camping’te de konaklayabilirsin.

En ideal kamp vakiti: Dört mevsim

7- Yedigöller Ulusal Parkı, Bolu

İsminden da anlaşılacağı gibi içerisinde yedi tane gölün olduğu Yedigöller, çam, köknar, ıhlamur, gürgen ve meşe ağaçlarıyla çevrili harika bir ulusal park. Parkta rastgele bir kuruluş ya da lokanta yok, bu yüzden hazırlıklı gitmek gerek. Park, her mevsim yağmur alan bir bölgede olduğundan çadırının su geçirmez olduğundan emin olmalısın. Kampta su, tuvalet ve aydınlatma var.

En ideal kamp zamanı: İlkbahar, yaz, güz

8- Şavşat Karagöl, Artvin

Türkiye’nin tabiatla en iç içe şehirlerinden Artvin, kamp yapılabilecek birçok farklı tabiat harikası bölgeye hane sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de Şavşat Karagöl. Şavşat kazasının kuzeydoğusundaki bu bölgeye ancak arabayla erişebilirsin. Elektrik ve suya sahip Karagöl-Sahara Milli Parkı’nı seçenek edebilir, oksijenden başını döndüren bir ortamda harika bir kamp kurabilirsin.

En ideal kamp zamanı: İlkbahar, yaz, sonbahar 

9- Akyaka Orman Kampı, Muğla

Akyaka Orman Kampı, elektriğin, suyun, tuvalet ve duşların olduğu, güvenlikli bir kamp. Çevreninde tam 8 tane koyu olan kamp alanı, Azmak Nehri’ne de yürüyüş mesafesinde. Gün batımını izlemek için de harika bir nokta olan Akyaka Orman Kampı, Dalaman Hava meydanı’na 70 kilometre uzaklıkta.

En ideal kamp zamanı: İlkbahar, yaz, sonbahar

10 -Kabak Koyu, Fethiye

Fethiye’nin Faralya Köyü’nde bulunan Kabak Koyu, doğanın masmavi bir denizle buluştuğu cennetten bir köşe. Bölgede farklı konaklama opsiyonları mevcut; düzeni ve fiyatları birbirinden farklı birçok kamp alanından sana en uygun olanını seçebilirsin. Kabak Koyu, Dalaman Hava meydanı’na 80 km mesafede.

  İstanbul Bu Bahar Bir Başka Güzel

En ideal kamp zamanı: İlkbahar, yaz, sonbahar

11- Salda Gölü, Burdur

Burdur’un Mars’la aynı özellikleri taşıyan gizemli gölü Salda, bembeyaz kumu ve temiz turkuaz suyuyla aklını başından alacak. Uzaktan kaya gibi görünen fakat eline aldığında pestilleşen beyaz bir tortuyla kaplı olan bu krater gölünün çevreninde kamp kurup dünyanın en güzel manzaralarından birinin eşliğinde hayallere dalabilirsin.

En ideal kamp vakiti: Nisan-Mayıs, Eylül-Ekim

1 Yorum

Bir Cevap Yazın