Roketle Dikey Uçuş Yapan İlk İnsan: Lagari Hasan Çelebi

0
1079
görüntülenme
Lagari Hasan Çelebi Kimdir?
Roketle Dikey Uçuş Yapan İlk İnsan: Lagari Hasan Çelebi

Ünlü Türk bilim insanı Lagari Hasan Çelebi, 17. yy’ın başlarında barut dolu haznesi bulunan basit bir hava roketi ile ilk kez havalanmayı başarmıştır. Lagari Hasan Çelebi bu denemesinde 300 metre kadar havalanmış ve 20 saniye havada kalmıştır. Deneme 1633 yılında dönemin Osmanlı padişahı IV. Murat’ın kızının dünyaya gelmesi sebebiyle yapılan kutlamalarda sergilenmiştir. Kendisine bağlı bulunan kanatlar sayesinde Boğaz’a oldukça yumuşak bir iniş yapmıştır.

Lagari Hasan Çelebi’nin Ankara THK Müzesi’nde bulunan heykeli
Lagari Hasan Çelebi’nin Ankara THK Müzesi’nde bulunan heykeli

Lagari Hasan Çelebi, roketle dikey uçuşu başarıyla gerçekleştirmiş ilk insan ve bilgin olarak tarihî kayıtlardaki yerini almıştır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde Lagari Hasan Çelebi’nin roketle uçuşundan bahsi:

Lagari Hasan Çelebi, Murad Han’ın Kaya Sultan nam duhteri pakizesi vücude geldiği gece akube şadmanlığı oldu. Lagari Hasan, elli okka barut macunundan yedi kollu bir fişeng icad etti. Sarayburnu’nda Hünkâr huzurunda fişenge bindi ve şakirdleri fişengi ateşlediler. Lagari, “Padişahım seni Huda’ya ısmarladım.” diyerek temcid ve tevhid ile evciasumana huruc eyledi…Denize indi…

Yanında olan fişengleri ateş edip ruyi deryayı çeragan eyledi. Bam-ı felekde fişengi kebirinin barutu kalmayıp da zemine doğru nüzul ederken, ellerinde olan kartal kanatlarını açıp Sinanpaşa Kasrı önünde deryaya indi. Oradan şenaverlik ederek uryan huzurı padişahiye geldi. Zemini bus ederek selam verdi. Bir kise akça ihsan olunup yetmiş akça ile sipahi yazıldı.

  Leonardo Da Vinci Kimdir? (Hayatı ve Eserleri)
Paylaş

Bir Cevap Yazın