Singapur Gezi (Seyahat) Rehberi

0
576
görüntülenme
Singapur Gezi (Seyahat) Rehberi
Singapur Gezi (Seyahat) Rehberi

Singapur, Uzak Doğu’da önemli bir ticaret limanı olan, düzenli, tertemiz, yaşam standardı yüksek bir küçük bir şehir devletidir. Katı kuralları, cezaları var, hatta yasaklarıyla ünlüdür. Yakın zamana kadar yere atılan sakızların çevreyi kirletmesi sebebiyle sakız çiğnemek bile burada yasaktır. Aynı şekilde dışarıda duraklarda ve kalabalık yerlerde sigara içmek de yasak. Singapur iki, en fazla üç günde gezilebilecek bir ülkedir. Zaten küçük bir ülke, aynı zamanda başkent olan Singapur şehrinden oluşuyor. İş seyahati yapıyorsanız, fazladan bir gün ayırarak belli başlı yerleri gezebilirsiniz. Tatil için özel olarak buraya gelmek çok doğru olmayabilir. Malezya için gelinir, hazır gelmişken uğranır. İki ülke arasında çok sık ve uygun fiyata uçuşlar var.

Türkiye’ye vize uygulamadığı için girişte hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz. Hatta en rahat vize aldığım ülke diyebilirim. ‘Niye geldin, çantanda ne var, ne kadar kalacaksın?’ gibi sorulara muhatap olmadan pasaportunuza damgayı basıp, gönderiyorlar. Singapur’un her yerine kolayca gidebileceğiniz ‘MRT’ denilen metro sistemi var. Bu nedenle havalimanından edineceğiniz bir haritayla her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Merlion, Singapur`un simgesi balık vucutlu aslandır. Ülke kurulduktan sonra, bizim de bir simgemiz olsun mantığıyla yapılmış. Ağzından su fışkıran heykelin kurulduğu yer, Singapur’un merkezi. Civarında iş ve alışveriş merkezleri, oteller var. İlginç mimarideki yapıları burada görebilirsiniz. Deniz kenarındaki yürüme parkuru takip edilerek bunların arasında yürüyüş yapılabilir. Singapore Flyer da buradadır.

Singapur’da ağırlıklı olarak Malaylar ve Çinliler yaşıyor. Ayrıca ülke nüfusunun bir kısmı da Hindular. Uzak Doğu’da hemen hemen her ülkede karşılaşabileceğiniz China Town, hem Çin kültürünü görebilmek, hem de ucuz alışveriş yapabilmek için uygun bir yer. Aynı şekilde Little India, Hint kültürünü görebileceğiniz yerlerden biridir. Ayrıca dünyaca ünlü orkide bahçesi de var adada. Sentoza Adası’na gitmek için birkaç farklı yol var. Harbour Front’da bulunan Vivo City Alışveriş Merkezi’nin 3.katında Sentoza Express var. Adaya bu şekilde hava Rayla gidilebilir. Aynı yerin terasına çıkıldığında Sentoza giden köprü görülüyor. Köprü üzerindeki yürüme parkuru kullanılarak da adaya gidilebilir. Ayrıca yine buraya Faber tepesinden giden teleferik de var.

  Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Singapur, Malezya’nın hemen altında yer alıyor kuzeyde Malezya’nın Johor eyaleti, güneyde ise Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrilidir. Singapur dünyada gelişmiş ülkeler arasıda 5. sırada olup dünyada borcu  olmayan ülkeler arasındadır. Singapur’u 4 ana bölgeye ayırabiliriz, bunlar; Little India, Santosa Island, Orchard Street ve China Town. Doğrusu gezilmesi gereken 4 bölge Singapur oldukça lüks ve en az bir Avrupa ülkesi kadar pahalı  bir ülkedir ama görülmeye değer bir ülkedir.

Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın