Sörf Nedir, Nasıl Yapılır?

0
3588
görüntülenme
Sörf Nedir, Nasıl Yapılır?
Sörf Nedir, Nasıl Yapılır?

Sörf, aşırı derecede büyük olup sahil şeridine doğru gelen dalgalar üstünde tahtayı andıran özel bir yapı aracılığıyla yer çekimiyle alakalı olarak insanların dalgaların içerisinde kayarak meydana getirdiği su sporuna denilmektedir. Adrenalin seviyesi en yüksek spor türlerinden birisi olmasından dolayı çok sayıda kişi bu sporu severek icra etmektedir.

Sörf denildiği vakit kişilerin büyük kısmının aklına aşırı derecede büyük olan dalganın önünde kendisine istikametli çekerken tahtanın üstünde yer alan ferdin süratli halde dalganın ön kısmında ilerlemesi gelmektedir. Sörf kendi içerisinde dalga sörfü ve rüzgar sörfü olmak suretiyle iki kısma ayrılmaktadır. Genel anlamda kişilerin açık denizlerin kıyı olan bölgelerinde yüksek dalgalı kesimlerde sörf adı verilen bu su sporunu yaptığı bilinmektedir.

Dalgaların yüksek olduğu ve kıyıya eriştiği bölgeler sörf sporunu icra etmek için müsait kabul edilen yerledir. Devasal dalgalara gereksinim duyulması tabiat ve coğrafi koşullarında yeterlilik oluşması icap eder. Yaklaşık olarak kıyı kesimden 100 metrelik uzaklıkta yer alan sörfçüler sörf tahtalarının üstünde ilerler. Müsait ve büyük bir dalga yakaladıkları vakit karşısına geçip kıyıya istikametli dalga ile beraber gelmektedirler. Sörfçüler bu olayın aşırı derecede heyecan verici olduğunu söylemektedir.

Sörf yaparken malibu ismindeki sağlam yapıya haiz ve hafif tahtalar kullanılmaktadır. Dalgalarda kayan ve takılmayan özellikte olan bu tahtalara sörf malzemesi satan yerlerden ulaşabilirsiniz. Sörf vatanımızda henüz yeni yaygınlaşırken ABD’nin batı kısımlarında sık sık icra edilen bir spor dalıdır. Uluslararası Sörf Federasyonu Peru’da kurulmuş olmakla birlikte bu sporun yaygınlaşmasını sağlamak adına ilgili sporun tanıtımı büyük bir özveri ile yapılmaktadır.

Rüzgar sörfü, belirli bir tahtanın üstünde minik bir yelken yönünde rüzgarın tesiri ile yapılmaktadır. Yaklaşık 25-95km süratle esen rüzgarı arkasına alıp belirli bir bölgede icra edilen spor rüzgar sörfüdür. Rüzgar sörfünün yayılması 1960 senelerde olmuştur. Vatanımızda yayılmakta olup süratle gelişen keyifli su sporlarından bir tanesidir. Ülkemizde dalga sörfünden daha çok rüzgar sörfü yapılmaktadır.

  Bir Futbol Şampiyonasının Sonucunu Tahmin Etmek Mümkün mü?
Paylaş

Bir Cevap Yazın