Enerji İçecekleri, Vitamin Hapları ve Protein Tozunun Bilinçsiz Kullanımı

0
3216
görüntülenme
Enerji İçecekleri, Vitamin Hapları ve Protein Tozunun Bilinçsiz Kullanımı
Enerji İçecekleri, Vitamin Hapları ve Protein Tozunun Bilinçsiz Kullanımı

Son yıllarda özellikle gençler arasında keyif verici bağımlılık potansiyeli olan maddelerle birlikte sık olarak tüketilen enerji içeceklerinin kalp problemlerine yol açabildiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.Enerji içecekleri yüksek dozda, hele alkolle birlikte alındığında kalp ritim bozuklukları, kalp krizi, hipertansiyon, bilinç kaybı, çarpıntı, bayılma ve ani ölüme neden olabilmektedir. Kalp hastalarının kesinlikle sakınması gereken enerji içecekleri, ailesinde doğuştan ritim bozukluğu olan kişiler tarafından da kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca tüketimi yaygınlaşan enerji içecekleri yüksek şeker içeriği nedeniyle, şeker hastalığına ve obeziteye neden olabilmektedir.

Bilinçsizce kullanılan vitamin hapları sağlığa zararlıdır ve birçok hastalığa neden olabilmektedir. Bu nedenle vitamin hapları doktor kontrolü altında tüketilmelidir. Gereğinden fazla kullanılan vitamin haplarının zararları şunlardır:

A ve C vitamini

A vitaminin bilinçsizce tüketilmesi karaciğeri hasta ederken, C vitamini böbrekleri olumsuz etkileyebilir. C vitamini mide asidini arttırır.

D, E ve K vitaminleri

D vitaminin etkisi oldukça uzun bir süre devam eder ve vücudunuzda birikir. D vitamininin fazla alımı kandaki kalsiyumun yüksek konsantrasyon oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek kalsiyum böbrek taşına ve kan damarların sertleşmesine neden olabilir. E vitamini fazla alınırsa zehirlenmeler meydana gelir. Zayıflık, baş ağrısı ve hâlsizlik gibi belirtileri vardır. K vitamini zehirlenmesi yalnızca suda çözünebilen kaynakları kullanan insanlarda oluşur. Kırmızı hücrelerde yıkım, sarılık ve beyinde hasar oluşması gibi belirtileri vardır.

Yine özellikle spor yapan gençlerin gereğinden fazla ve bilinçsiz kullandığı protein tozu da fazla protein nedeniyle vücutta kemik erimesi ve kalsiyum kaybına sebep olmaktadır. Proteinler kanın PH değerlerini ciddi anlamda etkilemektedir. Vücut bunu dengelemek için sodyum ve kalsiyum dengelerini değiştirir. Bu da kalsiyum kaybına sebep olur.

İçerik Tablosu

  Sarımsaklı Şampuan ile Saç Gürleştirme
Paylaş

Bir Cevap Yazın