Dünyanın En Büyük 10 Stadyumu

0
766
görüntülenme

1Rungrado 1 Mayıs Stadyumu

Rungrado 1 Mayıs Stadyumu, dünyanın en büyük stadyumudur. Resmi kapasitesi 150.000’dir ancak mekanın gerçek kapasitesinin 114.000’e yakın olduğu düşünülmektedir ve bu da onu kapasite bakımından dünyanın en büyük stadyumu yapmaktadır. Stadyum paraşüt şeklindedir. Kuzey Kore milli takımının da olduğu futbol maçları da dahil olmak üzere çok sayıda spor etkinliğine ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak çoğu zaman stadyum, askeri geçit törenlerine ev sahipliği yapmak için kullanılmaktadır. 1995 yılında stadyum, tesisteki bir güreş etkinliği sırasında 190.000 katılım ile dünya rekoru kırmıştır.

2Narendra Modi Stadium

Dünyanın en büyük ikinci stadyumudur. Hindistan’ın bir şehri olan Ahmedabad’da bulunmaktadır. 110.000 kapasiteye sahiptir. Motera Stadyumu olarak da bilinen Narendra Modi Stadium, bir zamanlar 49.000 kişilik çok daha küçük bir kapasiteye sahip olan ve aynı adı taşıyan eski bir stadyumun bulunduğu alana inşa edilmiştir. Stadyum, 2020’de Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve o zamanki ABD Başkanı Donald Trump tarafından açılışı yapılan listemizdeki en yeni stadyumdur. Sardar Patel Stadyumu aynı zamanda şu anda dünyanın en büyük kriket stadyumudur.

3Michigan Stadyumu

Adından da anlaşılacağı gibi, Michigan Stadyumu ABD’nin Michigan eyaletinde veya daha spesifik olarak Michigan Üniversitesi’nde Ann Arbor şehrinde yer almaktadır. ABD’nin en büyük ve dünyanın üçüncü büyük stadyumudur. Michigan Üniversitesi öğrencileri tarafından “Büyük Ev” lakabına sahip olan stadyum 107.601 kişilik kapasiteye sahiptir. Uluslararası Şampiyonlar Kupası futbol turnuvası da dahil olmak üzere diğer spor etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. 2014 yılında, Detroit Red Wings ve Toronto Maple Leafs arasındaki bir maça ev sahipliği yaptığında NHL hokeyi için 105.491 kişilik katılım ile rekoru kırmıştır.

4Beaver Stadyumu

Dünyanın en büyük dördüncü stadyumu ve ABD’deki en büyük ikinci stadyumudur. Pennsylvania’daki University Park’ta bulunmaktadır. 1960 yılında açılan mekanın kapasitesi 106.572’dir. Şu anda Pennsylvania Eyaleti’nin futbol takımı Nittany Lions’ın ana sahası olarak hizmet vermektedir. Beaver Stadyumu her şeyden önce kolej futbolu için bir mekandır.

  Dünyanın En Nadir 10 Çiçeği

5Ohio Stadyumu


“The Horsehoe” veya şekli nedeniyle sadece “Shoe” olarak adlandırılan Ohio Stadyumu, ABD’nin Ohio eyaletinde, Columbus’ta bulunmaktadır. İlk olarak 1922’de açılmış ve 2001’de yenilenmiştir. Mekan şu anda 102.780 kapasiteye sahiptir ve bu onu dünyanın en büyük beşinci stadyumu yapmaktadır. Stadyum öncelikle ABD kolej sporları, özellikle kolej futbolu için kullanılmaktadır. 2016’da stadyum, ev sahibi takım Ohio State Buckeyes’i Michigan’a karşı oynamaya gelen 110.045 kişilik rekor bir kalabalığa ev sahipliği yapmıştır. Ohio Stadyumu ayrıca Pink Floyd ve Rolling Stones gibi müzik grupları tarafından verilen konserler de dahil olmak üzere spor dışı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

6Kyle Field

Texas A&M tarafından kontrol edilen ve Texas, College Station’da bulunan Kyle Field, 102.733 kapasitesiyle dünyanın altıncı en büyük stadyumudur. Stadyum 1905’te açılmıştır. 2014’te bir yıl süren bir restorasyon başlamıştır ve o zamandan beri, ev sahibi futbol takımı Aggies, her maç için 100.000 veya daha fazla kalabalığı ağırlamaktadır.

7Neyland Stadyumu

Knoxville, Tennessee’de bulunan Neyland Stadyumu, dünyanın yedinci en büyük stadyumudur. Neyland Stadyumu ilk olarak 1921’de Shields-Watkins Field adıyla açılmıştır ancak 1962’de Neyland Stadyumu olarak değiştirilmiştir. 2004 ve 2019 yılları arasında, mekan, yenilemek için kapsamlı, beş aşamalı bir planın bir parçası olarak büyük bir tadilattan geçmiştir ve bugün Neyland Stadyumu 102.455 kişilik kapasiteye sahiptir.

8Tiger Stadyumu

Diğer adı “Ölüm Vadisi” olan Tiger Stadyumu, dünyanın en büyük sekizinci stadyumudur. ABD’nin Louisiana eyaletinin başkenti Baton Rouge’da bulunan Tiger Stadium, Louisiana Eyalet Üniversitesi’nin futbol takımı Tigers’a ev sahipliği yapmaktadır. Stadyum, 1924’te 12.000 kişilik tek bir seyirci standının bulunduğu aşamalarda inşa edilmiştir. Bugünün Tiger Stadyumu 102.321 kişilik kapasiteye sahiptir.

9Darrell K Royal-Texas Memorial Stadyumu

Resmi olarak Campbell-Williams Field’daki Darrell K Royal-Texas Memorial Stadyumu olarak bilinen bu stadyum, 100.019 kişilik kapasitesiyle dünyanın dokuzuncu en büyük stadyumudur. Mekan, ABD’nin Teksas eyaletinin başkenti Austin’de bulunmaktadır.

  Vermont'taki En Uzun 10 Nehir

10Bryant-Denny Stadyumu

100.077 kişilik kapasitesiyle Bryant-Denny Stadyumu, dünyadaki en büyük onuncu stadyumdur. Mekan, Alabama Üniversitesi’nin futbol takımı olan Alabama Crimson Tide’a ev sahipliği yapmaktadır. 1929’da açılmış ve ABD kolej futbolu için inşa edilen birçok stadyum gibi, o zamandan beri birçok kez genişletilmiştir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın