Otobüs Bileti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0
6
görüntülenme

Bir yerden bir yere seyahat etmek istendiğinde kişiler için birçok yolculuk seçeneği vardır. Uçak, otobüs, tren, gemi gibi birçok seçenek insanlar için sunulmuştur. En sık tercih edilen otobüs yolcuğu, yolcular için iyi imkanlar sunan otobüs firmaları tarafından seferler düzenlenerek yapılır. Otobüsler, firmalara göre farklı koltuk sayılarına ve şekillerine sahiptir. Kişiler yapacakları yolculuklarda rahat etmek ve huzurlu bir yolculuk geçirmek için dikkatli bir şekilde otobüs firmalarını seçmeliler. Otobüs ile yolculuk yapılmak istendiğinde ilk olarak firma seçilir ve otobüs bileti satın alınır ancak otobüs bileti alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Rastgele alınan bir bilet yolculuğu riske atmak anlamına gelir.

Otobüs Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otobüs biletleri hem firmaların kendi şirketlerinden hem de internetten online olarak satın alınabilir fakat online olarak satın alınacak biletler güvenli olan sitelerden satın alınmalıdır. Aksi takdirde ödenen bilet paraları boşa gidecek, yapılmak istenen yolculuklar yapılamayacaktır. Firmalara gidip biletleri satın almak daha güvenli olacaktır ve firmaların verdiği bilet çıktıları yolculuk sırasında gerekli olacaktır. Online olarak satın alınan biletler daha sonradan firmalara gidilerek kontrol edilmeli ve çıktı olarak alınmalıdır. Biletler firmalarda çalışan personeller tarafından onaylanmalıdır ve bunun yanında otobüs kalkış saatlerine önem verilmeli, bu saatlerde kalkış yerinde olunmalıdır. Otobüsün kaçırılması durumunda sorumluluk firmaya değil yolcuya aittir bu sebeple de dikkat edilmesi gerekir.

Alınan Otobüs Biletleri Nasıl İptal Edilir?

Yolculuğu iptal olan, gitme tarihi ertelenen kişiler biletlerini iptal etmek isteyebilirler. Böyle durumlarda biletin satın alındığı firmaya gitmek ve bileti iptal etmek gerekir ancak bilet iptalleri istenilen her zaman yapılamaz. Otobüsün kalkış saati yaklaştığı son dakikalarda bilet iptali yapmak mümkün değildir. En az bir gün öncesinden bilet iptali yapmak gerekir. Bu biletlerin iptali internet üzerinden yapılamaz, firmaya giderek ilgili personellerden iptal işlemi gerçekleştirilmesi istenir. Bilet iptalinde dikkat edilmesi gereken unsur zamanlama işlemidir. Doğru zamanlama yapıldığı zaman biletler kolayca iptal edilir veya biletin tarihi ertelenebilir. Bilet tarihi ertelenmek istendiğinde de aynı işlemleri yapmak gerekir.

  Uçak Bileti Arama Motoru - BiletBak.com 

İnternet Üzerinden Bilet Satın Almak

Bilet satın almak için firmaya gitme imkanı olmayan kişiler biletlerini internetten satın alabilirler. Bunun için bilet satın alınabilecek internet siteleri bulunuyor. Sitelere girerek yolculuk yapılacak illerin kalkış ve iniş noktaları, yapılacak yolculuğa uygun olan saatler ve koltuklar seçilir ve sefer sorgulaması yapılır. Uygun olan biletleri satın almak için kredi kartı bilgileri ve birkaç kişisel bilgi gereklidir. Telefon numarası, kimlik numarası gibi bilgiler siteye girilir ve istenen kredi kartı bilgileri ile bilet satın alınır. Satın alınan biletler için telefona gelen bir onay mesajı ile otobüs bilgileri kişilere gönderilir. Bu bilgiler ile firmalara gidilip biletlerin çıktısı da alınabilir.

Otobüs Bileti Rezervasyonları

Bileti hemen satın almak istemeyen, bilet üzerinde değişiklik yapma ihtimali olan vatandaşların bileti satın almak yerine rezerve etme gibi bir şansları vardır. Biletler satın alınacağı online sitelere girilerek satın alınabildiği gibi rezervasyonu da yapılabiliyor. İstenilen tarihler ve otobüsler için girilen bilgiler ile bilet rezervasyonu yapılabilir ve istenildiği zaman satın alınabilir veya iptal edilebilir. Firmalara telefon açılarak rezervasyon yapmak isteyen kişiler bir telefon yardımıyla bunu yapabilirler.

Rezervasyonu Yapılan Biletler Satın Alınmazsa Ne Olur?

Satın almak üzere rezerve edilen biletler belirtilen süreler içerisinde satın alınmaz ise bilet rezervasyonu iptal edilir ve başka bir yolcuya satılabilir. Bu sebeple rezerve edilen otobüs biletleri birkaç gün içerisinde satın alınmalıdır. Rezervasyonu iptal etmek isteyen kişiler rezerve yaptıkları sitelerden veya firmalardan iptal işlemini gerçekleştirebilirler. İptali yapılmasa da süresi dolan rezervasyonlar otomatik olarak iptal edilecektir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın