Lizbon, Portekiz Gezi (Seyahat) Rehberi

0
616
görüntülenme
Lizbon, Portekiz Gezi (Seyahat) Rehberi
Lizbon, Portekiz Gezi (Seyahat) Rehberi

Portekiz’in en zengin en büyük ve en kalabalık şehri aynı zamanda başkenti olan Lizbon Avrupa’da görebileceğiniz en renkli başkentlerden biridir. Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan bir kenttir. Kendi dillerindeki adıyla Lisboa şehrini, haliçi andıran köprüsü ve tranvayları ile İstanbul’a benzetenler de olmaktadır.1260 yılından bu yana Portekiz’in başkentliğini yapan Lizbon, İber Yarımadası’nın önemli finans ve ekonomi merkezlerindendir.

Tarihi şehir, alışveriş ve gece hayatı için yoğunlaşmış durumdadır. Bölgelere ayrılmış kentte turistik bir gezi için beklentinizi karşılayacak her türlü mekan ve aktiviteye kolayca ulaşabilirsiniz. Turistleri kendine çeken iklimi, şehrin görsel güzelliği, tarihi, kültürü, modern yapısıyla adeta sizleri büyüleyecek olan Lizbon, gezdiğiniz en güzel yerlerden ve en güzel şehirlerden biri olacaktır.

Lizbon, Tejo Nehrinin Atlas Okyanusu’na dökülmeden oluşturduğu koy üzerine kuruludur. Önemli bir liman kentidir ve İspanya’nın komşu ülkesi Portekiz’in başkenti ülkenin merkezi kıyısında konumlanmıştır. Avrupa’nın en batı noktasında yer alır. Avrupa ülkesi olan Portekiz’in para birimi Euro’dur. Avrupa’da ziyaret edilebilecek pahalılığın az olduğu ülkelerden biridir. Ülke’nın resmi dili Portekizce’dir İspanyolca ile oldukça benzerlik güsteren bir dildir. İngilizce de yaygın olarak bilinen ve konuşulan diller arasındadır.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Portekiz gezinizi Türkiye üzerinden direk olarak Türk Hava Yolları ile ya da İspanya’nın herhangi bir şehri üzerinden İspanya geziniz ile birleştirerek planlayabilirsiniz. Özellikle Barselona ve Madrid üzerinden bir çok ekonomik uçuş bulabilirsiniz. Ben hem Porto gezi mi hem de  Lizbon seyahatimi de Barselona üzerinden yaptım. Özellikle Ryan Air Portekiz için çok iyi fiyat veriyor. Portekiz gezinizi erken planlarsanız, Barselona üzerinden 70-90€ ya gidiş dönüş bilet bulabilirsiniz.

  Kuzey Işıklarının En İyi Görüldüğü 7 Yer
Paylaş

Bir Cevap Yazın