Raynaud Hastalığı Nedir, Nasıl Oluşur?

0
297
görüntülenme

Ellerdeki ve ayaklardaki kan akımının, özellikle soğukla temastan sonra azalmasına Raynaud hastalığı deniliyor. Oldukça sık görülen bu rahatsızlığın toplumun yaklaşık %5-10’unu etkilediği tahmin ediliyor. Raynaud hastalığı olanların %75’ini 15-40 yaş arasındaki kadınlar oluşturuyor. Bu hastalık kendiliğinden başlayabildiği gibi, romatizma ve damar sertliği gibi hastalıklardan sonra da görülebiliyor.

Soğukla temas sonrasında ciltteki damarlar aşırı tepki göstererek daralıyor ve buna bağlı olarak da kan akımı azalıyor. Sadece soğukla temas değil, duygusal değişimlerve stres de atak başlatabiliyor. Ataklar genellikle birkaç dakika ile sınırlı ancak soğuğa uzun süre maruz kalınırsa saatlerce de sürebiliyor. Raynaud genellikle parmakları, kulakları ve burnu etkiliyor. Atak sırasında, kan akımının azalmasına bağlı, ellerde ve ayaklarda üşüme ve morarma görülüyor.

Hastalığın teşhisi için özel bir tetkik yoktur. En az iki yıl süren ataklar, sıcak ortamda ellerdeki ve ayaklardaki kan akımının normal olması, başka bir hastalığın bulunmaması Raynaud hastalığının teşhisi için yeterlidir. Atak sırasında derhâl sıcak uygulama yapılması gerekiyor.

Hastalığın tedavisinde atakların önlenmesi oldukça önemli yer tutmaktadır. Elleri ve ayakları soğuktan korumak gerekiyor. Sigara içilmemesi, düzenli spor yapılması ve stresten mümkün olduğunca uzak durulması da alınacak diğer önlemler arasındadır.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı?
Paylaş

1 Yorum

Bir Cevap Yazın